Modanın Tarihi Seyri

Her ne kadar dinamik ve değişken olsa da aslında kendini sürekli olarak tekrar eder. Eski albümlere baktığımızda anne ve babalarımızın gençlikte giydiği kıyafetlerin bize aslında o kadar da uzak olmadığını görürüz.
Modanın Tarihi Seyri
Modasının geçtiğini düşündüğümüz bütün kıyafetler yıllar içinde yeniden mağazalarda yerini alacaktır ve trend olmaya devam edecektir. Bunun nedenini ise ünlü nörolog Sigmund Freud Oedipus ve Electrakompleksine dayanarak açıklamıştır. İnsanlar küçük yaşlarda anne ve babaya benzemek onlar gibi görünmek isterler tam da bu yüzden yirmi yılda bir moda bire bir olmasa da büyük benzerliklerle kendini kopyalar.

Günümüz Modasında Geçmişten Alıntılar

Peki günümüzde dünya modasında neler geçmişten gelmektedir? Örneğin, günümüzde bol kesimli "boyfriend"  ismi verilen pantolonlar, yüksek belli jeanlerya da İspanyol paçalar seksenli yılların modasıydı. Aynı zamanda şuan dünyanın en ünlü isimlerinin vazgeçilmez tutkusu olan iki senenin sonbahar-kış sezonunda sıkça karşılaştığımız büyük ve geniş kaban ve paltolar da seksenlerin modasıydı.

Yırtık pantolonların,mini eteklerin altına giydiğimiz geçtiğimiz yıla damgasını vuran file çoraplarsa iki binlerde oldukça popülerdi. 1940’lı yıllarda ilk kez görülmeye başlanan maskülen giyim tarzıysa günümüzde de sıkça tercih edilmektedir. Daha da geçmişe gitmemiz gerekirse otuzlu yıllarda dünyada genişçe yer tutan vatkalar doksanlı yılların başından itibaren günümüzde tekrar trend olmayı başardı.

Geçmişten Günümüze Aksesuarlar

Kıyafetler kadar aksesuarlar da geçmişteki yerini yavaş yavaş yeniden almakta. 1940 ve 1960’lar arasında oldukça moda olan ve 90’lı yıllara kadar devamlılığını koruyan choker yani tasma kolyeler günümüzde yeniden eskisi kadar yükselişe geçmiştir. Yine 1940’lı yıllarda başlayan fularlar ve bandanaları bileğe, boyuna ve saça takma modası günümüze kadar neredeyse her dönemde kendini korumayı başarmıştır.

Kedi göz güneş gözlükleriyse 1960’lı yıllarda ortaya çıkmış ve hala bir çok Hollywood yıldızından tutun kendi çevremize kadar kadınların şıklık tercihi olmaktadır. 1950’li yıllardan bugüne kadar moda dünyasında yerini hep koruyan hasır şapkalar da yazları vazgeçilmez tutkumuzdur. Doksanlı yıllardan kalma arma ve rozetlerimizi kıyafetlerimizin çantalarımızın üzerine yapıştırarak geçmişin modasını bugünde sürdürebilirsiniz.

Yorumlar