Diyabet (Şeker) Hastalığı Nedir?

Vücudumuzda yer alan pankreas adı verilen salgı bezinin yeterli miktarda insülin hormonu üretmemesi ya da üretilen insülin hormonunun kullanılamaması durumunda meydana gelen bir hastalıktır.
Diyabet (Şeker) Hastalığı Nedir?

Diyabet (Şeker) Hastalığı Nedir?
Kişi günlük hayatında yediği besinlerden kana geçen şekeri yani glikozu kullanamaz ve dolayısı ile kan şekeri yükselir. Kişinin açken yapılan ölçümlerinde; kan şekeri 126 mg/dl üzerine çıktığında veya tok iken yapılan ölçümlerde; kan şekeri 200 mg/dl üzerine yükseldiğinde kişiye diyabet tanısı konulmaktadır.

Hastalık başta kalp ve damarlar gibi hayati işlev gören organlarda ve ayaklarda sorun meydana getirir. Damarlarda meydana gelen zarar sonucu, yeterli miktarda kan dokulara gidemezse kalp krizi, felç ve görme bozukluğu riski meydana gelir. Şeker hastalarında glikoz kullanılamadığı için vücut, yağları ve proteinleri kullanmaya başlayacaktır. Bu yüzden nedensiz kilo kaybı meydana gelecektir. Hasta ölümle sonuçlanacak şeker komasına girebilir.

Diyabetin Türleri;
Tip 1 Diyabet; Daha çok çocukluk ve gençlik dönemlerinde görülen türüne denir, pankreasta insülinin ya yetersiz ya da hiç üretilmemesi durumumudur. Hastalar, insülin yetersizliği olduğundan dolayı insülin hormonunu enjeksiyon yoluyla atmak durumunda kalmaktadır. Bu nedenle Tip 1 Diyabet insüline bağımlı diyabet olarak da adlandırılır.

Tip 2 Diyabet; Daha çok 40 yaş üstü yetişkinlerde görülen türüne denir, pankreas insülin üretir ancak insülin direnci nedeniyle vücut bunu kullanamaz. Bu türde beslenmenin yeri çok önemlidir. Bol kalorili besinleri tüketme ve hareket azlığı birleşince insülin direnci artmaktadır. Beslenmeye dikkat edildiği takdirde kontrol altına alınabilmektedir.

Nedenleri: Yapılan birçok bilimsel araştırma neticesinde ortaya çıkan sonuç; şeker hastalığına genetik ve çevresel nedenler birlikte neden olmaktadır. Tip 1 Diyabet ve Tip 2 Diyabet olarak iki türü bulunan şeker hastalığının nedenleri; Obezite (aşırı kilo), ailede diyabet öyküsünün olması, ileri yaş, hareketsiz yaşam tarzı, stres, gebelik sırasında diyabet oluşumu ve normalden yüksek doğum ağırlıklı bebek dünyaya getirmedir.

Peki Ne Zaman Doktora Başvurmalıyız?

Ağız kuruluğu, artan susuzluk ve idrara çıkma, açlık hissi, ayaklarda veya ellerde uyuşma veya karıncalanma, iyileşmeyen yaralar, nedensiz kilo kaybı belirtilerinden en az üç tanesi mevcutsa en yakın sağlık merkezine başvurmalıyız.

Yorumlar