Hayatta Başarılı Olmanız İçin Yapmanız Gerekenler

Başarılı olmak herkesin istediği bir şeydir, herkes başarılı olup yüksek mevkilere gelip iyi bir gelir elde etmek ister.
Hayatta Başarılı Olmanız İçin Yapmanız Gerekenler
Ama çoğu insan emek harcamadan, gerekenleri yapmadan başarılı olunabileceğini düşünür, bu çok yanlış bir inanıştır.

Peki Ne Yapmalıyız?

Öncelikle kolay yoldan başarılı olmayı kafamızdan bir çıkarmalıyız, çünkü iyi yerlere gelmiş başarılı insanlar hiç de kolay başarmadılar. Çalıştılar, didindiler ve (bence en önemlisi) başarmaya inandılar. Evet inandılar hem de tüm benlikleriyle, başka hiçbir şey düşünmeden sadece yaptıkları işe odaklanarak ve sabrederek inandılar.

Unutmayın ki hiçbir şey bir anda gerçekleşmez. Belki ünlü bir müzisyen olmak istiyorsunuzdur, belki yılda milyon dolarlar kazanan bir girişimci, belki de yaptığı yemeklerle herkeste damak zevki uyandıran bir aşçı, bu hayatta her ne istiyorsanız isteyin ama kolaylık istemeyin eğer her şey kolayca yapılabilseydi başarının ne önemi kalırdı ki.

Hadi Adım Adım Başarıya Gidelim

İlk olarak plan ve programdan bahsedelim unutmayın ki plan yapmak ve onu bir programa oturtmak işimizi hiç olmadığı kadar kolaylaştırır. Tamam planı yaptık ve kendimize bir yol haritası çizdik ama işin eksik bir tarafı kaldı. Bir yardımcı, bu ailenizden veya arkadaşlarınızdan birisi olabilir. Tek başınıza bir işe girişmek ilk seferde sizi zorlayabilir çünkü.

Yardımcı da halloldu şimdi sıra azim ve kararlılıkla çalışmakta. Eğer tembel bir yapınız varsa çalışmak size ilk başlarda zor gelebilir ama çalıştıkça, çalışmaya alışırsınız ve artık çalışmak size zor gelmemeye başlar. Çalıştık çalıştık çalıştık belli bir yol kat ettik ve bir yerde tıkandık, işte bu aşamada yılmamak size büyük bir avantaj sağlar.

Şöyle düşünün: Mesela atletizm koşusuna başlayan 5 atlet olsun bunlardan iki tanesi antrenmanlarını aksatmış elinden geleni yapmamış olsunlar. Üçüncüsü de son düzlükte pes etmiş olsunşu anda yarışta 2 isim kaldı değil mi? Yarı yolda yarışmayı bırakmamak da bizi bu örnekte olduğu gibi başarıya yaklaştırır.

Ama işimiz bununla da bitmez başarıya ulaşsak da bu başarıyı sürdüremezsek bu başarı pek anlam ifade etmeyebilir. Bu durum kişiden kişiye değişen bir durum, zirvede bırakmak isteyenler de olabilir ama eminim ki insanların büyük bir çoğunluğu başarılarına başarı katmak ister bu tip insanlara benim önerim ise şudur: çalış, çalış, çalış.

Yorumlar