Böreğin Kurumaması İçin Ne Yapmalı

Türk mutfağında ve dünya mutfaklarında aranılan lezzetlerden biri olan börekler çıtır çıtır lezzeti ile birçok sofrada yer alır. Kıymalı, peynirli, ıspanaklı ya da patatesli olarak hazırlanan böreğin en çok en çok yumuşak olması ve ağıza güzel bir tat vermesi beklenir.
Böreğin Kurumaması İçin Ne Yapmalı
Börek hazırlanırken kurumasını önlemek için bazı püf noktalara dikkat etmek gerekir. Özellikle hamurun kurumaması için hamurun iyi mayalanmış olması gerekir.  Özellikle börek yaparken daha yumuşak olmasını sağlayacak bazı noktalara dikkat etmek gerekir.

Malzemelerinizde Süt Kullanın

Böreklerin kurumaması için özelikle süt kullanılması önerilmektedir. Süt sürülen hamur daha yumuşak bir kıvamda olur. Börek piştiğinde çok bekletmeden böreğin fırından çıkarılması gerekir. Böylelikle daha fazla sertleşmesine imkân verilmez. Böreğinizin daha lezzetli olması için ara kısımlarına yumurta süt ve sıvı yağ ile bir karışım hazırlayıp bu malzemeyi sürebilirsiniz.

Maden Sodası İle Börekleriniz Çıtır Çıtır Olsun

Hazırladığınız börekler dışarı çıkartıldığında bir müddet sonra soğumaya ve katılaşmaya başlayabilir. Bu durumdan ağzınızın tadı kaçmasın istiyorsanız hazırladığınız böreğe piştikten sonra bir yumurta fırçası yardımı ile maden suyu sürebilirsiniz. Daha sonra böreğin üzerini temiz bir bezle örterek nemlenmesini sağlayabilirsiniz. Lezzetli ve tadına doyulmaz bir börek hazırlayarak konuklarınıza güzel bir çay saati ziyafeti yaşatabilirsiniz.

Börekler pişince üzerine süt serperek üzerini nemli bezile kapatarak yumuşak bir börek olmasını sağlayabilirsiniz. Süt bulamazsanız aynı görevi su ile yapıp bezle üzerini örtebilirsiniz. Güzel lezzetli bir börek tarif hazırlamak için yufka arasına sütlü sıvı yağ sürebilirsiniz. Böylelikle börekler yumuşak ve lezzetli olmaktadır. Çay saatlerinde ve kahvaltılarda vazgeçilemeyen lezzetli börek tarifleri hazırlayarak konuklarınıza ve sevdiklerinize harika bir lezzet sunmanız mümkün.

Yaptığınız börek sertleşecek diye endişe etmeden süt ile üzerine serptiğiniz zaman böreğiniz daha yumuşak ve lezzetli olacaktır. Ayrıca yoğurt sıvı yağ ve yumurta ile de böreğinizin yumuşak olmasını sağlayabilirsiniz.

Hamur mayası ile hazırlanınca yumuşak ekmek kıvamında bir börek hazırlayabilirsiniz.  Lezzetli ve güzel börek tariflerinizi süt ve soda ile daha leziz hale dönüştürebilir istediğiniz yumuşaklıkta bir börek elde edebilirsiniz.

Yorumlar