B12 Vitamini Eksikliği Nelere Yol Açar

Koblamin olarak da bilinen B12 vitamini insan vücudunda kırmızı kan hücrelerinin üretiminde kilit rol oynayan bir vitamindir. Ayrıca sinir hücrelerinin sağlığının korunması ve DNA üretimi konusunda da baş etkenlerden birisi konumundadır.
B12 Vitamini Eksikliği Nelere Yol Açar
B12 insan vücudu tarafından üretilemeyen ve bu nedenle dışarıdan hazır gıdalarla temin edilen bir vitamin çeşididir.

B12 Vitamini Eksikliği Ve Oluşum Nedenleri

Ağırlıklı olarak düzensiz ve dengesiz beslenmenin başı çektiği sebeplerle oluşan B12 vitamini eksiliği yalnızca yaşam kalitesini etkileyip düşürmekle yetinmeyerek önlem alınmadığı takdirde ciddi ve önem arz eden sağlık sorunlarını getiren bir hastalık olarak karşılaşabileceğimiz oldukça olumsuz bir durumdur.

Genellikle B12 vitamin içeriği bakımından zengin besin kaynaklarından (et, balık, süt, yumurta, tereyağı, peynir ve diğer süt ürünleri) uzak durup yeterince yemeyen kişilerde görülmektedir. Bir diğer oluşum nedenlerine örnek olarak zararlı bağırsak organizmalarında artış, ağır alkol tüketimi, nadir konjenital bozukluklar, D vitamini eksikliğine bağlı B12 emiliminde azalma, mide iltihabı, Çölyak hastalığı veya pankreas yetmezliği vb. gastrit anormal aktiviteler sebebiyle B12’nin yeteri kadar emiliminin sağlanamaması ve yetersiz kullanımı gösterilebilir.

Ayrıca B12 vitamini açısından majör konumda olan et ve süt ürünlerinden uzak durup tüketmeyen vejetaryen ve veganlarda çok daha sık görüldüğünü belirtelim.

B12 Vitamini Eksikliğinin Belirtileri 

B12 vitamini eksikliği adından son zamanlarda sıkça söz ettiren bir sağlık problemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Temel tetikleyici ve birincil sebep olarak gösterilen dengesiz beslenme sonucu oluşan bu sağlık sorununa bağlı olarak bir takım belirtiler ortaya çıkabilmektedir.

Kişi eğer yeteri kadar B12 vitamini bulundurmayan bir vücuda sahipse bu genellikle yorgunluk, iştahsızlık, sık sık baş dönmesi ve dikkat problemleri olarak günlük hayatta kendini gösterecektir. İlk başlarda vücutta hafif ve önemsiz gibi görünümlerle başlayacak olan bu tepkimelerin ileriki zamanlarda şiddetlenip ciddi hastalıklara davetiye çıkarması muhtemeldir.

B12 Vitamini Eksikliğinin Tedavisi 

B12 vitamininin tedavi süreci vitaminin eksikliğine, şiddet derecesine ve sebebine bağlı olarak değişebilir. Örneklerle açıklayacak olursak hafif bir B12 vitamini eksikliğinin tedavisi sadece beslenme programında yapılacak değişikliklerle ve hastanın B12 vitamini açısından zengin gıdalara yönlendirilmesiyle mümkün olabilirken beslenmenin de ötesinde tedavi gerektiren durumlarda oral (ağız yoluyla) B12 vitamini alınması sağlanmalıdır.

Hasta vücudunda baş gösteren B12 eksikliğinin sebebi sindirim sistemindeki işleyiş bozukluğundan kaynaklanıyorsa vitamin hapları da bu durumda yetersiz kalacak ve işe yaramayacaktır. Çünkü hastanın ağız yoluyla aldığı haplarda bulunan vitaminde emilemeden bağırsaklardan transit geçip gidecektir. Bu durumda izlenilmesi gereken tedavi yöntemi hasta vücuduna B12 vitamininin doğrudan iğne ile verilmesidir.

Yorumlar