İnsan İlişkilerinde Başarı Yolları

Başarılı insan ilişkileri için ilk aşama insanları ve insan doğasını doğru anlamaktır. İnsanların; yaptıklarını niçin yaptığını, belirli koşullar altında neden ve nasıl tepki gösterdiklerini anladığınız zaman usta bir insan idarecisi olabilirsiniz. İnsanları ve doğasını anlamak, onların ne olduklarını bilmekten geçer.
İnsan İlişkilerinde Başarı Yolları
İnsan davranışlarında, daima kendini düşünme ve kendine ilgi duyma önde gelen etkendir. Bu konuda hepimiz birbirimize benzeriz. Her insanın kendisiyle ilgili olduğunu bilmek yaşamımızın bir anahtarı olacak ve insan ilişkilerimizde bizlere yol gösterecektir.

İnsanlarla kendileri hakkında konuşmak onları doğru yöne sürükleyecektir. Pek çoğumuz insanlar üzerinde etkili olmaktan ziyade daha çok düşünmeye yoğunlaşıp kendimiz hakkında konuşmaktayız.

Bunun için dikkat etmemiz gereken konuyu bizim ne kadar sevdiğimiz değil bizi dinleyenlerin ne kadar hoşlanmış olduğudur. İnsan ilişkilerinde başarılı olmak için onlara kendilerinin önemli olduklarını hissettirmemiz gerekir. Bunu hissettirdiğimiz ölçüde onlardan karşılık alacağımız kesindir. Başarılı insan ilişkileri kurmanın özelliği kendimizi önemli gördüğümüz ölçüde başkalarını da önemli görmektir.

İnsanlara Önemli Olduklarını Başarıyla Hissettirmek İçin;

•    Onları dinleyin; dinlemek insanlara kendilerini önemli hissettirmenin en iyi yoludur. Onları dinlemeyi reddetmek kendilerini önemsiz hissetmelerine neden olur.

•    Onlara iltifat edin ve alkışlayın; hak ettiklerinde insanlara sevgi sözcükleriyle iltifatta bulunmamız ve gerektiğinde alkışlamamız onların kendilerini son derece önemli hissetmelerini sağlayacaktır.

•    Yanıt vermeden önce biraz duraklayın; böylece söyleyeceğiniz konu hakkında düşündüğünüz ve saygıya değer oldukları izlenimi doğuracaktır.

•    Onların sözcüklerini (“sen” ve “senin”) kullanın; “Ben, bana, benim, benimki” sözcüklerini kullanmayın. Bu şekilde kişisel etkinliğimiz ve gücümüz büyük ölçüde artacaktır.

•    Sizi görmek için bekleyen insanlara değer verin; eğer ki müsait değilseniz ve beklemek zorundaysalar durumu bildirerek beklediklerini bildiğinizi haber edebilirsiniz. Böylece kendilerine gerçekten değer verdiğinizi hissettirmiş olacaksınız.

•    Bir gruptaki herkese gerekli dikkati gösterin; grup, bir kişiden daha fazla bir topluluktur. Bunun için yalnızca grubun lideri ya da konuşmacıya değil herkese gerekli dikkat gösterilmelidir.

Yorumlar