Bisikletin Sağlığımıza Etkisi Nedir?

Keyifle yapılan spor dallarından biri olan bisiklet sürmenin insana keyif vermesi dışında sağlığına katkıları da pek çok. Bisiklet sürerek ömrünüze ömür katmanız kaçınılmaz.
Bisikletin Sağlığımıza Etkisi Nedir?
En güzel yanı ise bu sporla uğraşmanın yaşının olmamasıdır. Bisiklet turları ile sosyalleşip yeni arkadaşlar edinirken bir taraftan da sağlığınız için pedal çeviriyorsunuz.

Bisiklet Sürerken Alınan Tatlar

Doğa içinde yapılan bisiklet turları ruh sağlığınızı güçlendiriyor. Hem fiziksel hem de ruhsal sağlığı olumlu etkiliyor. Bir taşla iki kuş. Yeni yerler keşfetmek, yeni insanlar tanımak, kamp etkinlikleri bisiklet sürmeyi vazgeçilmez kılan birkaç etkenden bazıları. Yüzünüze vuran rüzgarın uçuyormuş hissi uyandırması, bisiklet tutkunlarının vazgeçilmesi.

Ben bir de ruhuma şifa için müzik dinleyenlerdenim. Sohbet evet sohbettin yeri de apayrı tabi ki manzaraya karşı. Gün doğumu, yağmur, ay tutulması, güneş batarken yada serin bir yaz akşamında sürülen bisiklet size devamlı farklı tatları deneyimlemeyi vaat ediyor. Bisiklet sürerek farklı şehirlerde kendinizi bulabilir, maceradan maceraya bisikletinizle atılabilirsiniz. Pedal çevirdikçe sağlık, mutluluk, huzur, kendine güven artışı yaşarsınız.

Bisiklet Sürerken Alınması Gereken Bazı Önlemler

Bu keyifli sporun tadını en güzel şekilde çıkarabilmek için bazı önlemler alınması hayati önem taşımaktadır. Bisiklet sürerken düşme ile meydana gelen kazaların en hafif şekilde atlatılması için kask ilk sırada gelen önlemlerden biri. Sonrasın da eldiven, dizlik, dirseklik gibi önlemler gelmektedir.

Bununla bitmiyor tabi ki. Bisiklet sürerken tok olmanız, sıvı kaybını önlemek için bol su tüketmeniz de almanız gereken önlemler arasında. Tok olmaktan kastım da tıka basa yemek değil de enerji bakımından size güç verecek ama mideyi yormayan yiyecekler. Sürüşe uygun tip bisikletin seçilmesi ve kişiye uygun ölçülerde olan bisiklet modelinin tercih edilmesi gerekli.

Gece sürüşü için aydınlatmalar da hayati önem taşımaktadır. Lastiğe basılan havanın oranı bile sürüş kalitesini arttırıp daha az yorucu ve keyifli bir sürüş sağlar. Bu önlemler alınarak yapılan bisiklet sürüşleri ister tek ister grupla olsun enerjinizi enerji katıp sizi daha mutlu bireyler yaparken aynı zamanda fiziksel olarak da sağlıklı kalmanızı sağlayacaktır.

Yorumlar