DAHA GÜZEL BİR HAYAT İÇİN TAVSİYELER

İnsanlar hayata geldikleri andan itibaren kendilerini bir koşuşturmaca içinde bulurlar. Yaş ilerledikçe okul hayatı, okul bitince iş hayatı, sonrasında aile hayatı derken çoğu insan sürekli bir yorgunluktan şikayet eder.
DAHA GÜZEL BİR HAYAT İÇİN TAVSİYELER
Hayatınıza uygulayacağınız küçük ama etkili yöntemler ile üzerinizdeki yorgunluğun büyük ölçüde azalacağı, masrafsız ve sağlıklı tavsiyelere yer verildi.

Güne İyi Başlamak İçin Önce İyi Bir Uyku
Yorgun bir hayatın ana sebeplerinden biri yeterli uyku alınamamasıdır. Düzensiz ve çok bölünen veya yetersiz uyku gün boyu enerjisiz kalmaya sebep olur. Gün içerisinde yemek düzeninin bozulmasının sebeplerinden biri de düzensiz uykudur. Uyku sırasında hücreler yenilenir. Vücut direnci artar. Metabolizma hızı yeni güne kendini hazırlar.

Yeterli uyku alınamaması durumunda vücut direnci düşer. Enerji azalır ve vücut enerji üretmek için normalde yenilen yemeğin daha fazlasına ihtiyaç duyar. Almanız gereken kalori miktarı artar ve sağlıklı beslemenin dışına çıkmış olursunuz. Ayrıca yetersiz uyku durumlarında bilinç kaybını engellemek için vücuda aşırı kafein yüklemesi gibi durumlara da ihtiyaç duyulabilir. Bu sebeplerden ötürü, uyku sağlık açısından, düşünüldüğünden çok daha fazla önemlidir.

Su İçerek Güne Başlayın
Su içerdiği vitamin ve mineraller ile güne canlı bir şekilde başlanmasını sağlayacaktır. Mükemmel bir antioksidan olan su vücuttaki toksin maddeleri temizler, hücre ve iç organların yenilenmesini sağlar. Suyu sadece güne başlarken değil, gün içerisinde de belirli aralıklarla tüketmek gerekiyor.

Unutulmamalıdır ki; su içmek için susamayı beklemek büyük bir hatadır. Özellikle kış aylarında susama hissinin olmaması durumu çok sık yaşanır. Ama bu durum vücudunuzun suya ihtiyacının olmadığını göstermez. Yine su içerek fazla yemek tüketmenin de önüne geçilebilir.

Güne İyi Başlamak İçin Egzersiz Yapın
Ülkemizde egzersiz yapma alışkanlığı çoğu kesimde kazanılmış durumda değil. Yapılan araştırmalara göre toplumun büyük bir kesimi egzersize ayıracak vaktinin olmadığını söylüyor. Sabah egzersizleri ağır tempoda ve uzun süren sporlardan olmak zorunda değil. Güne başlamadan önce yapılan yirmi dakika kadar bir egzersiz ya da kısa bir sabah yürüyüşü gün içinde daha az yorulmanızı sağlayacak ve günün hızlı temposuna kişiyi hazırlayacaktır.

Gününüzün iyi geçmesi için en önemli yaşam şekli; sigara, alkol gibi maddelerden olabildiğince uzak durmak hatta hayattan tamamen çıkarmaktır.

Yorumlar