CAM BOYAMA SANATI NEDİR? NASIL YAPILIR?

Günümüzde oldukça popüler bir hale gelen konulardan biri de ev dekorasyonudur. Kadınların adeta birbiriyle yarıştığı ev dekorasyonu içerisinde el yapımı küçük süs eşyaları sıklıkla kullanılmaktadır.
CAM BOYAMA SANATI NEDİR? NASIL YAPILIR?
Cam boyama tekniği ile de ev dekorasyonuna küçük ve güzel dokunuşlar yapmak mümkündür. Çok fazla malzemeye ihtiyaç duymadan, kullanmadığınız bardak, tabak, kavanoz, vazo, mumluk gibi eski eşyalarınızla harikalar yaratabilirsiniz. Ev dekorasyonu haricinde günün stresinden kurtulmak için bu işi kendinize hobi edinebilir ya da bu işi ticarete döküp para kazanabilirsiniz.

Cam Boyama Sanatının Tarihi

Cam boyama sanatı çok eski zamanlardan beri bilinen bir sanat dalıdır. Antik Çağ’a kadar uzanan bu sanat aslen Doğu Akdeniz’den gelmektedir. Cam boyama sanatı Osmanlı’da ise 15. Ve 16. yy ‘a kadar uzanan bir sanat dalıdır. Ancak cam boyama sanatı en parlak dönemini 18. yüzyılın sonları ve 19.yüzyılın başarında yaşamıştır. 3.Selim cam sanatına büyük önem vermiştir.

Hatta Mevlevi Mehmet Efendi adında bir kişiyi Venedik’e kadar gönderip cam sanatı ve porselen sanatı hakkında bilgi sahibi olmasını, öğrenmesini istemiştir. Mehmet Efendi geri döndüğünde Beykoz civarlarında atölyeler kurulmuş ve bu sayede cam sanatı günümüze kadar ulaşmıştır.

Cam Boyama Sanatı Nasıl Yapılır

Cam boyama yaparken öncelikle camın imalatından kaynaklanan hafif yağlı bir tabaka vardır. Bunu normal bulaşık süngeri ve bulaşık deterjanıyla yıkayıp temizlememiz gerekiyor. Daha sonra camı güzelce kuruluyoruz. Boyamada özel cam boyası kullanmamız gerekiyor. Akrilik boya ile cam boyarsanız bir süre sonra dökülmeler olabilir. Çünkü akrilik boya yeterince tutuculuk sağlamaz. Bu yüzden cam için üretilmiş özel cam boyaları kullanılmalıdır.

Cam Boyama Yaparken Fırça Kullanın

Cam boyama yaparken fırça kullanılmamalıdır, aksi takdirde boyanın üzerinde fırça izleri kalabilir. Dolayısıyla ponpon fırça denilen sünger fırça kullanılmalıdır. Daha sonra cam boyasını bir kaba koyuyoruz ve sünger fırça ile boyadan bir miktar alıp camın üzerine sert vuruşlarla tamponlama şeklinde boyamaya başlıyoruz. Açık renklerin kapatıcılığı daha az olduğu için açık renklerde kat sayısını daha fazla yapmamız gerekiyor.

Beyaz, krem gibi açık renklerde en az üç dört kat boya kullanmalıyız. Işığa tuttuğumuzda camın arkası görünmüyorsa bu yeterli olduğu anlamına gelir. Süngerle boyarken sünger, boyanın üzerinde minik kabarcıklar bırakabiliyor. Bu yüzden sünger fırçayı daha hafif bir şekilde kullanmamız gerekiyor. Camı boyadıktan sonra kurumaya bırakıyoruz. Tamamen kuruduğundan emin olunca istediğimiz renkler ve istediğimiz şekillerle süslemeler yapıyoruz. Eğer yıkanabilecek bir obje yaptıysanız sprey vernik kullanabilirsiniz.

Yorumlar