BEL FITIĞI NEDİR? TEDAVİ AŞAMALARI NELERDİR?

Sinir köküne bası yapan bazı nedenler kişide bel fıtığı gelişmesine neden olur. Bel bölgesine alınan bir travma, ani ve zorlayıcı hareket, ağır cisimleri kaldırmak, aşırı kilo alımı, güçsüz sırt ve karın kasları, aşırı hareketsizlik, hamilelik, sigara kullanımı, skolyoz(omurga eğriliği) bel fıtığı riskini artıran nedenler arasında yer alır.
BEL FITIĞI NEDİR? TEDAVİ AŞAMALARI NELERDİR?
Bel fıtığı hemen her yaşta görülebilir ama gruplandıracak olursak 30-65 yaş erişkinlerde daha fazla bel fıtığı gelişme riskinin olduğunu söyleyebiliriz.

Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

•    Sadece bel bölgesinde lokalize ağrı,
•    Kalçaya, tek bacağa ya da iki bacağa birden yayılan uyuşma tarzında ağrı,
•    İlerlemiş bir bel fıtığı ise İdrar tutamama,
•    Yürümekte güçlük,
•    Duyu kaybı.

Bu belirtiler fıtığın seviyesine göre(bulging, protrüzyon, ekstrüzyon, sekestrasyon) kişiden kişiye farklılık göstermektedir.

Bel Fıtığı Tedavisi

Bel fıtığı tanısı konulan bir kişinin ilk etapta yapması gereken; hekim muayenesi sonrası önerilen ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçların kullanımı, istirahat etmek, ağrıyı artıran pozisyonlardan uzak durmak, uygun yatak seçimi yapmak, ağır cisimler kaldırmamak, omurgayı korumak ve desteklemektir.

Omurgayı korumak amacıyla otururken ya da yatarken bel kıvrımını destekleyici bir şekilde bel bölgesine ince bir yastık yerleştirilebilir. Hastanın şikayetleri artıyorsa fizik tedaviye başvurulabilir. Kişi, bir uzman denetiminde fizik tedavi alabilir.

Fizik tedavide kullanılan elektroterapi ajanları, uygun egzersiz, masaj, hidroterapi ile sinir köküne binen yük azaltılabilir, kişide rahatlama sağlanabilir. Fizik tedavi programları kişiye özel tasarlanır ve uygulanır. Alınan fizik tedavi sonrasında mutlak durumun daha iyi hale getirilmesi, sağlıklı halin devam ettirilmesi için grup şeklinde oluşturulan bel okullarını fizyoterapistin önerisi üzerine kullanmak gerekir. Bel okulu tedavisi yine kişiye özel olmalıdır, hazırlanan program hastaya öğretilir.

Tedavi döneminde ağrıların hızla azaldığı, belin biyomekaniğinin hızla düzeldiği kanıtlanmış bir gerçektir. Fizik tedavinin ilk birkaç seansında ağrıda artış çok normal bir semptomdur fakat alınan tedavi ve kullanılan ilaçlara rağmen kişide her geçen gün ağrı artışı oluyorsa, bacaklarda atrofi(bacakların incelmesi) oluyorsa, duyu kaybı artıyorsa konservatif tedaviye son verilmeli ve uzman hekime acilen başvurulmalı. Cerrahi işleme karar verme uzman hekimin gerekli tetkik ve muayenesi ile anlaşılır.

Yorumlar