BEBEKLERDE EK GIDAYA GEÇİŞ DÖNEMİ NE ZAMAN BAŞLAR

Sağlık Bakanlığı ilk 6 ay anne sütünün önemini her zaman vurgulamaktadır. Bazı doktorlar 4. aydan itibaren ek gıda verilebilir derken, bazı doktorlar ise 6. aydan itibaren ek gıdaya geçişin olmasını önermektedir.
BEBEKLERDE EK GIDAYA GEÇİŞ DÖNEMİ NE ZAMAN BAŞLAR
Ancak ek gıdaya geçiş dönemi bebeğin gelişimi ile doğrudan ilgili iken, bu duruma anne ile doktorunun belirlemesi en doğru olandır.

Ek Gıdaya Geçişte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle bebeği bu duruma hazırlamak oldukça önemlidir. Sıvı gıdalarla başlamak, meyve pürelerine yavaş - yavaş alıştırmak, yoğurtla başlamak, bebeği asla zorlamamak, ne kadar verilmesi gerektiğini bebeğe bırakmak, fazlası için asla zorlamamak gibi etkenler başta gelir. Sizinle aynı masada bulunarak bebeği yemek yemeye istekli hale getirmekle işe başlayabilirsiniz.

Kaşığı ağzınıza getirip götürmenizden ilgi duyması sağlanabilir. Bebeğin ek gıdaya geçişi sırasında destekli de olsa oturuyor olması gerekir, ayrıca yatarak bebeğe bir şeyler yedirmek boğulmalara sebebiyet vermektedir. Bu konuda kesinlikle hassas olması gerekilir.

Bebeğe Aşama - Aşama Verilmesi Gerekenler

İlk aşamada verilen besinler püre şeklinde verilmelidir. Vereceğimiz meyve ya da sebzeyi mümkün mertebe cam rende kullanılarak püre haline getirmeliyiz.

İlk Aşama: Elma, muz, kayısı, şeftali, armut ve mevsimine göre meyveler verilebilir. Ancak unutulmamalıdır ki; alerjik yapısı nedeniyle ''çilek'' 1 yaşından önce verilmemesi gereken bir meyvedir. Sebzelerden; ıspanak, balkabağı, havuç, patates, kabak gibi sebzeler haşlayıp püre olarak bebeğe verilebilir. Haşlamada ki püf nokta ise; sebzeleri az su ile haşlayıp kalan suyunu dökmemektir. Çünkü sebzenin asıl vitamini haşlanan suda bulunmaktadır.

İkinci Aşama: Bu aşamamız 7. ay ile 1 yaş arası döneme tekabül etmektedir. Bu nedenle daha lifli ve protein değeri biraz daha yüksek olan yiyeceklere geçebiliriz. Meyvelerden hurma, avakado gibi meyveleri tercih ederken sebzelerden ise; karnabahar, yeşil fasulye gibi lif oranı yüksek besinler tercih edilir. Bu arada bebeğimizi artık et ve süt ürünleri ile tanıştırma zamanı gelmiştir.

Tavuk eti, dana eti, kuzu eti gibi etleri çiğneyebilme derecesine göre küçük parçalar eşliğinde verebiliriz. Kahvaltısına yumurta ve beyaz tuzsuz peyniri ekleyebiliriz. Baklagiller olarak mercimek ve bulgur gibi besinlere yavaş yavaş alıştırmak gerekmektedir.

Bebeğimizi ek gıda sürecinde iyi gözlem yapmak ve planlı bir şekilde yemek yemeğe alıştırmak sağlığı açısından gelişimine katkı sağlayacaktır.

Yorumlar