YİRMİLİK DİŞLERİN NE İŞE YARADIĞINI BİLİYOR MUSUNUZ?

Yirmilik dişler yeme içme alışkanlıklarımızın giderek farklılaşması sonucunda çene yapısının ufalmasıyla ağız içerisinde kendileri için alan bulmakta güçlük çeker. 18-30 yaş aralığı yirmilik dişlerin çıkması için idealdir.
YİRMİLİK DİŞLERİN NE İŞE YARADIĞINI BİLİYOR MUSUNUZ?
Çok ilerleyen yaşlarda yirmilik dişlerin çıkması çene ya da dişin gelişim sürecinin neticesidir. Yeterli yeri bulamayan dişin çıkmasını, dişeti yada kemik ve komşu diş engelleyebiliyor. Bunun sonucunda diş bu engellerden kurtulduğunda çıkıyor.

Bazen de sadece kemikte yer bulabildiği kısmı kadar çıkıyor, tamamı çıkamıyor. Bazı durumlarda ise ağızda hiç oluşmadıkları için çıkmıyorlar. Dişin yarısının çıkamadığı durumlarda, çıkan kısmı çevreleyen diş etiyle diş eti cebi meydana geliyor ve bu cepte bakterilerin birikmesine olanak tanıyor ve enfeksiyonlar oluşabiliyor.

Yirmilik dişler ulaşılması zor bölgededir fırçalamamız için ve bunun neticesinde çürük, diş eti enfeksiyonları oluşabiliyor. Yirmilik dişler çekilmezlerse kist, tümörler oluşabiliyor. Eğer yirmilik dişiniz size zarar vermiyorsa bile olumsuz bir pozisyonu varsa ağzınızda çekilmesi gerekiyor. Çünkü diş fırçasının ulaşamadığı yerdeki diş temizlenemeyecektir.

Yirmi Yaş Dişi Ameliyatı
Gerekli bölge lokal olarak uyuşturulup, dişi çevreleyen kemik gerekliyse kaldırılır ve diş çekilir. Sonra dikilir. Dikiş bir hafta civarında alınır. Doktor antibiyotik, ağrı kesici verebilir. Diş çekildikten sonra bölgeye kanama olmaması için tampon konulur. Bu tampon yarım saat ağızda bekletilir. İlk gün içerisinde tükürmemek ve ağızda çalkalama yapmamak gerekir. Ameliyattan sonra ödem neticesine şişlik meydana gelebilir. Ameliyat sonrası morluk oluşursa cilt altında kanın toplanmasından dolayıdır. Morluklar, endişe etmemizi gerektirmez ki en fazla on güne yok olacaktır. Ödem ise buz tutularak hafifletilir.

Mutlaka Çektirmemiz Gereken Durumlar
Diş için yeterli alan yoksa diğer dişlere yaptığı baskı sebebiyle ağrı oluşabilir ve çekilmelidir. Yirmi yaş dişine yakın dişlere protez yapılacaksa yirmilik dişler göz ardı edilmemelidir, çünkü çekildikten sonra ağız yapısında farklılık olacaktır. Temizlenmesi zor bir bölge olduğundan çürük oluşumuna müsaittir ve çürük olduğunda çekilmelidir. Dişlerdeki şekil bozukluğunun sebebi yirmilik dişlerin yaptığı basınçtan kaynaklanıyorsa çekilmelidir. Henüz tamamı çıkmamış yirmilik diş enfeksiyonuna sebep olur ve ağız kokusuyla ağzın açılmasında sorun teşkil eden durumların ortaya çıkmasına olanak tanır.

Dişçi Koltuğuna Oturmaktan Korkmayın
Tekniklerin her geçen gün geliştiğini biliyoruz. Kendimizi güvende hissetmeliyiz. Doktorunuzdan korkularınızla ilgili sizi rahatlatmasını isteyebilirsiniz. Diş doktorunuzu araştırıp seçmelisiniz. Kontrollerinize ara vermeden gitmelisiniz, alışmanızı sağlayacaktır. Diş doktorunuza güvenebilmek için önce basit tedavilerle başlayabilirsiniz.

Örneğin, diş çekimi değil de diş taşı temizliği yaptırabilirsiniz öncelikle. Bu durumda doktorunuzu daha yakından tanıyıp kendinizi daha güvende hissedebilirsiniz. Diş hekimlerinin önerisi altı ayda bir kontrol yaptırmanız yönündedir. Hasta stres yapmadığı sürece hasta için işlemler daha kolay geçecektir ve hekim de daha verimli çalışacaktır. Günün yorgunluğu henüz oluşmamışken erken saatlerde diş hekimine gitmeniz de stresinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

Yorumlar