UYKU APNESİ NEDİR? NEDENLERİ NELERDİR?

Uyku apnesi en kısa tanımı ile uykuda solunumun durması şeklinde ifade edilebilir. Uyku apnesi bilimsel olarak; üst solunum yolunun çalışmasını sağlayan kaslarda gevşeme meydana gelerek dil kökü ve büyümüş olan bademciklerin hava yolunu tıkması ile aralıklı olarak ‘uyku esnasında’ nefes alamamak anlamına gelmektedir.
UYKU APNESİ NEDİR? NEDENLERİ NELERDİR?
Gece boyunca defalarca kez tekrarlayabilmektedir. Üst solunum yolundaki darlıklar, fazla kilolu olmak, büyük bademciklere sahip olmak, geniz etine sahip olmak uyku apnesine neden olan en başlıca nedenlerindendir.

Uyku Apnesi Belirtileri Nelerdir?

Uyku apnesi olan kişilerde horlama normalden 3-4 kat daha gürültülü şekilde görülmektedir. Horlamanın yanı sıra nefes darlığı, sık sık iç çekme, sabahları yorgun uyanma, sık sık idrara kalkma, terleme, ağız kurluğu, reflü, solunum durmaları, huzursuz uyku sorunları gözlenebilen belirtileri arasındadır.

Uyku apnesi belirtileri hakkında diğer yazımız.

Uyku Apnesi Önlenebilir Mi? Tedavisi Nedir?

Uyku apnesi ile savaşan insanların en büyük düşmanlarından biri obezitedir. Uyku apnesi kilo verilerek %50 oranında azaltılabilmektedir. Bunun yanı sıra alkol, uyuşturucu ve sigaradan uzak durmak bir çok hastalık gibi uyku apnesinin de önüne geçmede etkilidir.

Eğer obeziteye bağlı uyku apnesi sorunu ile karşı karşıya iseniz ilk olarak bunu aşmanız gerekmektedir. Eğer solunum yolunuz da kalıtımsal olarak bozukluğu varsa kulak burun boğaz uzmanı tarafından cerrahi girişimler yolu ile müdahale edilmelisiniz. Uyku apnesi tedavisi derecelerine göre farklılıklar gösterir. Bu nedenle yaşadığınız apnenin derecesine göre basınç cihazları ile tedavinize başlanır.

Bu cihazlar solunum yolunu devamlı açık tutacak şekilde basınçlı hava vererek de ve uyku apnesini önlemektedir. Gece boyunca yüze sıkıca silikonlu bir maskeyle basınçlı hava veren bu cihazlar başta hastayı rahatsız edecekmiş gibi görünse de uykusundan rahat ve dinlenmiş uyanan hastalar cihazı ve tedaviyi hemen kabul etmektedir.

Hastanın hastalığının hangi derecede olduğu ve tedavisinde hangi basınç cihazının uygulanacağını görmek için geceyi uyku laboratuvarında geçirmesi gerekmektedir. Bu tedavi yöntemi ile uyku apnesinden tamamen kurtulmanız mümkündür.

Yorumlar