LAP (LENF BEZİ) AMELİYATLARI

Lenf bezlerindeki şişmeler, kanser veya iyi huylu tümörler ise; uygun tedavi yolları ile tedavi edilmesi ile laplar kaybolmaktadır.
LAP (LENF BEZİ) AMELİYATLARI
Lenf bezi ameliyatı, vücudun enfeksiyonlar ve hastalıklarla savaşmasında önemli rol oynayan birimlerdir. Lenf sıvısı ve iltihaplı dokusunda toplanan bakteriler, virüsler ve diğer zararlı maddeler bu merkezlerde temizlenerek vücudun diğer yerlerine yayılmalarını önler. Özellikle boyun, kasıklar, koltuk altı, göğüs kafesi ve karın bölgesi gibi yerlerde yaygın olarak bulunurlar.

En fazla lenf bezi şişliği boyun kısmında görülür. Normal boyutu 1-3 mm kadardır. Ancak fark edilemeyecek kadar küçük yapıya sahiptir. Sonrasında iltihaplanma zamanla büyüyerek görünür bir hale gelir.

Genel anlamda lenf bezi, vücudun dokular arasında toplanan sıvıların ve protein yapılarının karışımıdır. Bu sıvı, lenf sistemi aracılığıyla kana karışmadan önce lenf bezleri tarafından kontrolden geçer. Bu nedenle lenf bezleri süzme görevi görerek, bakteriler ve virüsleri burada süzülür. Lenf bezlerinde çok fazla kan damarı ağı bulunur.. Buradaki akyuvarlar, lenf sıvısında taşınan organizmaları öldürürler.

Eğer hasta enfeksiyona maruz kalmış ise, vücudunda çok fazla virüs veya bakteri var demektir. Bunların öldürülmeleri için gerekli olan akyuvar sayısı ve faaliyeti çoğaldıkça lenf bezleri şişer. Bu sebeple lenf bezi şişmesi en önemli nedeni enfeksiyonlardır. Lenf bezi şişmesine bağlı olarak bazı enfeksiyonlar soğuk algınlığı, gribal enfeksiyon, diş eti iltihabı ve diş apsesi gibi durumlardır. İltihap olan bölge sınırlı bir alan içerisini kaplarsa, buradaki en yakın lenf bezini şişirir.

Lenf Ödemi Tedavisi

Lenf ödemin iki türü bulunur. Doğuştan ve sonradan meydana gelendir. Doğuştan gelen lenf ödem de lenf damar veya lenf bezleri olmamasına karşın şişlik görünümü, ergenlik çağında belirir. Sonradan oluşan lenf ödem ise, lenf damarlarının hastalıklar üzerinde veya tedaviler sonucunda hasar görmüş olarak gelişir. Genellikle lenf ödem kroniktir. Bir kez geliştikten sonra hayat boyu devam eder. Bu nedenle lenf ödem tedavisi oldukça zordur. Kollar ve bacaklardaki şişmeler, enfeksiyona yatkın olmasını sağlar. Çünkü böcek veya sinek ısırması gibi olaylar karşısında hissedilen kaşıma hissi ile kaşıma sonucunda bile enfeksiyon başlayabilir.

Enfeksiyonlar lenf damarları içerisinde oluşur. Zaman ilerledikçe şişlik yoğun bir şekilde artar. İlerleyen zamanda deri kalınlaşır ve olay giderek büyür. Tıbbi aşamada spor ve egzersiz önerisi verilir. Düzenli yapılan egzersizler ile vücut eski halini alır ve kaslar daha çok hareket ettiği için basınç azalır. Sonra hasta daha fazla hareket etmeye başlar. Yanı sıra cerrahi tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. Bu cerrahi yöntemler içerisinde hacim küçültücü operasyonlardır. Cerrahi tedaviler hastayı biraz daha rahatlatır. Bu amaçla hasta kontrol altına alınarak hareket etmesi sağlanacaktır.

Yorumlar