STEVİA BİTKİSİ TOHUMU VE STEVİA BİTKİSİ NASIL KULLANILIR? NASIL YETİŞTİRİLİR?

Stevia bitkisi halk arasında şeker otu olarak da bilinmektedir. Stevia bitkisi tohumu 2 şekilde temin edilebilir. Ekilen stevia bitkisi büyütülerek tohumlanmasının sağlanması ya da hazır tohumlardan alınarak temin edilmektedir.
STEVİA BİTKİSİ TOHUMU VE STEVİA BİTKİSİ NASIL KULLANILIR? NASIL YETİŞTİRİLİR?
Setvia bitkisi tohumları çok küçük ve nazik olduğu için tohum alınırken mutlaka çok özen gösterilmesi gerekmektedir. Tohumlardan verim elde edebilmek için mutlaka tam olarak olgunlaşma sağlanması gerekir. Tam olgunlaşmamış tohumlardan sağlıklı verim elde edilmez. Hatta genel de olgunlaşmamış tohumlar döllenme yapmayabilir.

Tohum elde etmek için çiçeğin iyice olgunlaşması beklenmelidir. Çiçek olgunlaştıktan sonra çiçekler yerini tohumlara bırakır ve bu şekilde oluşan tohumlar toplanarak elde edilir. Tohum toplama işlemi yapılırken mutlaka dalların iyice kurumuş olması gerekmektedir.

Stevia Bitkisi Nasıl Yetiştirilir?

Stevia bitkisi yetiştirme işlemi tohumdan yapılmaktadır. Stevia bitkisi oldukça önem ve titizlik isteyen hassas bir bitkidir. Stevia bitkisinin yetişmesi için bütün şartların sağlanmış olması gerekmektedir. Stevia bitkisi nemi ve sıcak havayı sever. Güneş ışığını yeteri kadar alması gerekir. Hava sıcaklığının düşük olduğu yerlerde stevia bitkisi yetişmesi mümkün değildir.

Daha çok Akdeniz bölgesinde yetişmeye uygundur. Stevia bitkisi uzun yıllar yaşayan bir bitkidir. Uzun yıllar verim alınması için yetiştirme koşullarının sağlaması gerekmektedir. Soğuk havalar, asitli topraklar bitkinin yetişmesi için uygun değildir. Stevia bitkisi yetiştirildikten sonra bitkisel tedavi amaçlı ya da şekere alternatif bir çözüm olarak kullanılmaktadır.

Stevia Bitkisi Nasıl Kullanılır?

Stevia bitkisi hem bitkisel tedavi amaçlı kullanılmakta hem de pastalarda ve diğer içecek türlerinde tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır. Bitkinin yaprakları sıcak su içerisinde demlenerek sıcak olarak tüketildiği zaman şeker ve tansiyon hastaları için oldukça faydalıdır. Şeker ve tansiyonu düzenleyerek hastaların daha sağlıklı olmasını sağlarlar.

Stevia bitkisi genel olarak faydalı bir bitkidir. Bilinen ağır bir yan etkisi yoktur. Özellikle şeker hastalarının çay ve kahve içerken şeker yerine stevia bitkisini kullanması şeker düzeylerini dengelemektedir. Pastaların ve tatlıların içerisinde de kullanılmaktadır. Özellikle şeker hastası olanlar pastalarını bu şekilde yaparak şeker yükselmesinden korunmuş olurlar. Bu bitki hem yeşil olarak hem de çay olarak tüketilmektedir.

Yorumlar