CİLT KANSERİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kanser türleri arasında çok yaygın görülmektedir. Melonom adında bir çeşidi bulunan cilt kanserinin ölümle sonuçlanan cilt kanser türlerindeki en çok oranı bulunan türüdür.
CİLT KANSERİ BELİRTİLERİ NELERDİR?
Cilt kanseri geçiren kişilerin yüzde biri hayatını cilt kanseri sebebi ile kaybetmektedir.

Cilt Kanseri Belirtileri Nelerdir?

En belirgin belirtisi cilt üzerinde meydana gelen leke, lekelerin büyüklüğü ve lekelerin biçimsel görüntüsü olmaktadır. Cilt rengindeki değişiklerde belirgin bir özelliktir. Genel olarak bu lekeler değişik şekildeki lekelerdir. Lekelerin değişik görüntüde olmasına çirkin ördek işareti denmektedir. Ciltte yeni oluşum gösteren şişlikler de bir belirtidir.

Ciltte oluşan kırmızılıklar da bu hastalığın bir habercisi olabilmektedir. Cildin eskiye oranla daha fazla hassaslık göstermesi de cilt kanseri belirtileri arasında görülmektedir. Ciltteki benlerin alanının değişmesi de bir belirti olarak kabul edilmektedir. Bende kanama ve yumrulular oluşabilmektedir.

Cilt Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Güneş ışığına çok mağdur kalmakta nedenleri arasında sayılan cilt kanserinin yoğun olarak sarışın kişilerde gözlemlendiği bilinmektedir. Radyoterapi tedavisi gören kişilerde de görülebilmektedir. Bağışıklık sistemine baskı yapan ilaçlarda bir etkendir.

Yaş ilerledikçe aha çok ortay çıkmaktadır. Erkeklerde daha fazla görülen bir kanser türüdür. Bazı kimyasal maddelere aşırı maruz kalmakta sebepleri arasındadır. Örnek verecek olursak parafin ve kömür diyebiliriz. Cilt kanseri geçiren kişilerin tekrar yakalanma olasılığı vardır. Sedef hastalığına sahip kişilerde de küçük yaşlarda bile cilt kanseri görülme olasılığı yüksektir. Vücudun bazı bölgelerinde oluşan siğillerin de cilt kanserine zemin hazırlayabildiği bilinmektedir.

Cilt Kanseri Ölümle Bile Sonuçlanabilir

Genel olarak ölümle sonuçlan mayan bir hastalık olsa da ölümle sonuçlandığı da olmaktadır. Özellikle melonom denilen cilt kanseri türünde ölüm sonucuyla daha çok karşılaşılmaktadır.

Melonom haricinde cilt kanseri sebebi ile ölen kişiler genel olarak yeterince tedavi görmeyen veya ihmal eden kişilerdir. Melanom dışında cilt kanseri neticesinde ölenlerde organ nakli yapılan bağışıklı sistemi yıpranmış hastalardır. Yaşın çok ilerlemiş olması da tedavinin olumlu sonuçlanamamasının nedenlerinden biri olmaktadır.

Cilt Kanseri Şüphesinde Ne Yapmalısınız

Mutlaka belirtileri fark ettiğinizde hekime başvurunuz. Aslında rutin olarak hekim muayenesi ile genel sağlık kontrolü önemli bir husustur. Ben ve çil oluşumu var mı diye kendi kendinize kontrol edebilirsiniz. Kesinlikle bulunduğunuz yer kontrol yaparken aydınlık olmalıdır.

Yorumlar