ZENCEFİL, SADECE 1 AY TÜKETİN VE SONRASINDA NELER OLUYOR KENDİNİZ ŞAHİT OLUN

Merhaba değerli okuyucularımız, bugün sizler için oldukça popüler bir baharat olan zencefili, konu edindim ve yine sizler içinde anlatıma sunacağım. Zencefil soğuk algınlığına, enfeksiyonlara ve virüslere karşı, oldukça koruyucu bir işlev görmektedir.
ZENCEFİL, SADECE 1 AY TÜKETİN VE SONRASINDA NELER OLUYOR KENDİNİZ ŞAHİT OLUN
Bu nedenle de özellikle kış aylarında bol bol tüketilmesi gerektiğini, uzmanlarımız yaptıkları hemen hemen her konferansta defalarca değinmiştir.

Zencefil araması ve tadıyla çok iyi bilinen bir baharat çeşididir. Özelliklede Hit ve Asya mutfaklarının vazgeçilmezi olan zencefil, ülkemizde de birçok hastalığın iyileşme hızını artırmak içinde fazlasıyla tercih edilmekte.

Ayrıca zencefil güçlü tıbbi bilgilerle de hastalıklar için olumlu etkilere sahip olmasıyla da bilinmektedir. Zencefil, acıyı zayıflatıyor ve sindirim sisteminin çalışmasını kolaylaştırıyor. Bu sebeple de uzun yıllardır geçmişten günümüze kadar tedavi amaçlı birçok acı hissi uyandıran hastalıklarda zencefil kullanılmaktadır.

Zencefil
Kalp ritmini düzenleyen zencefil, hafızayı güçlendirici özelliğiyle de tanınır. Zencefilin en çok kullanılan kısmı, köküdür. Zencefili ihtiyacınıza göre yağ şeklinde, öğütülmüş toz şeklinde ya da kurutulmuş şekilde tercihinize bağlı olarak, kullanabilirsiniz. Zencefil yağı cilt ve saç bakımı için özelliklede kadınlar tarafından fazlasıyla tercih edilmektedir. Tabi, öğütülmüş tozu veya kurutulmuş kökü de baharat ve çay olarak sofralarda yerini almaktadır.

Zencefil, sıralamış bulunduğum tüm bu etkileri ile beraber kolesterol seviyesini düşürücü bir özelliği de vardır. Kolesterol seviyesi yüksek olan 85 kişinin bulunduğu bir araştırmada bu 85 kişiye 45 gün boyunca düzenli olarak zencefil tüketimi yaptırılarak, zencefilin kolesterolü ciddi anlamda düşürdüğü bilimsel olarak keşfedilmiştir.

Ayrıca araştırmacıların söylediğine göre zencefil, kalp ve damar hastalıklarına da büyük öncüde fayda sağlıyor. Ayrıca yapılan araştırmanın bir diğer sonucu ise yemek öncesinde bir ya da iki gram zencefil tüketimi, midenin daha hızlı boşalmasını sağlıyor. Bu nedenle hazımsızlık sorunu yaşayan bireyler için uzmanlar önemle zencefil tüketimini vurgulamakta. Çünkü zencefil hazımsızlığı neredeyse %50’lik bir oranla azaltıyor.

Zencefil, isal durumunda, soğuk algınlığında, mide ve karın ağrılarında kullanılmakta. Çünkü ilk başta da bahsettiğim gibi zencefil, acıları dindir ve sindirimi dengeye sokar. Bu sayede de kişiye, daha sağlıklı bir yaşam standardı sunar. Tabi, geçmişten günümüze kadar birçok hastalığı ortadan kaldıran zencefil adlı bu bitki, kendine tedavi edici bir imaj edinmiştir de diyebiliriz.

Yorumlar