YÜKSEK TANSİYON BELİRTİLERİ NELERDİR VE YÜKSEK TANSİYONA NE İYİ GELİR?

Merhaba arkadaşlar, bugün siz okuyucularımız için günümüzde daha çok orta yaşlılarda görülen ve toplumumuzda her üç kişiden biride bulunan, yüksek tansiyonu kaleme almak istedim.
YÜKSEK TANSİYON BELİRTİLERİ NELERDİR VE YÜKSEK TANSİYONA NE İYİ GELİR?
Yaptığım araştırmalarıma ve alanında profesyonel uzman görüşlerini de dikkate alarak, “Yüksek tansiyon belirtileri nelerdir ve yüksek tansiyona ne iyi gelir?” adlı başlığını, hazırladım ve yine sizler içinde detay detay anlatıma sunacağım. Şimdi dilerseniz, anlatımıma yüksek tansiyonun belirtilerinden bahsederek, başlamak istiyorum.

Yüksek Tansiyon Belirtileri

Yüksek kan basıncı dediğimiz, yani hipertansiyonun belirtileri daha erken teşhis için çok önemli. Bizler için önem arz eden bu belirtilerden biride arkadan boyun köküyle baş arasında oluşan, şiddetli ağrılardır. Ayrıca bununla beraber, yüksek tansiyon belirtileri olarak tıpta kabul görülen belirtilerden bir diğeri de nefes darlığı problemi ve ritim bozukluğu sorunlarıyla mücadele vermektir. 

Evet, yüksek tansiyon belirtilerinin bazılarından söz ettik. Ancak yüksek tansiyona karşı, farkında lığın artması için şu iki maddeyi de sizlerle paylaşmak isterim:

•    Göğüste baskı ve ağrı hissi oluşması,
•    Baş dönmesi veya gözlerin kararması, gibi şikâyetlerde yüksek tansiyon sinyallerindendir.

Özelliklede oturup kalkarken, baş dönmesi yaşanıyorsa, mutlaka ama mutla kan basıncınızı ölçtürmeniz, gerekiyor.

Yüksek tansiyonun kesin var olduğunu anlamanız için doktor kontrolünden geçmeniz şart! Tabi düzenli olarak da kan basıncınızı ölçtürmenizde de fayda var. Çünkü sıraladığım tüm bu belirtiler her ne kadar da yüksek tansiyon belirtisi olsa da kesin bir teşhis, değildir. Sadece bu belirtilere dikkat etmeniz ve hepsi olmasa da herhangi birinde bir şikâyet duyuyorsanız, bu sizin acilen kan basıncınızı ölçtürmeniz gerektiği, anlamına gelmektedir.

Tansiyon Nasıl Düşer?

Tansiyon hastası olan bireylerin, her daim doktoru ile iletişim halinde olmasında fayda var. Ayrıca en ufak bir dikkatsizlikte risk taşıyan bu hastalığın ilaçları, kesinlikle ihmal edilmemeli. Tüm bunlarla beraber yüksek tansiyonu düşüren bitki ve sebzeleri de beslenme reçetenizde bulundurmanızda fayda var.

İşte o besinler, nar ve sarımsak. Sarımsağı çiy tüketmeye özen gösterin ve bu iki gıdaya karşı, bir alerji durumunuz söz konusu mu diye de doktorunuza danışmayı, ihmal etmeyin.

Yorumlar