VECİHİ HÜRKUŞ KİMDİR? HAYATI KISACA ÖZETİ

1896 da İstanbul da doğmuş olan Vecihi HÜRKUŞ birinci dünya savaşında yaralanınca İstanbul’a dönmüştür ve aldığı bu yara onu daha da yüreklendirmiştir.
VECİHİ HÜRKUŞ KİMDİR? HAYATI KISACA ÖZETİ
Yeşilköy de bulunan tayyare mektebinden pilot astsubay unvanı alarak mezun olmuştur. Ruslara karşı olan harekette Rus uçağını indirmeyi başarmıştır. Bu başarısıyla bilinen ilk Türk tayyareci olmayı başarmıştır, uçak düşürme başarısı ilk HÜRKUŞ a aittir. 9 harp tayyare bölüğünde görev verilmiştir. Mondros ateşkes antlaşması sonucu bu bölükteyken yaptığı av uçağı tasarımı tamamlanmamıştır.,

Kurtuluş savaşın da İnönü ve Sakarya savaşında büyük başarılar göstermiştir. Yunan uçağını da indirmeyi başaran HÜRKUŞ İzmir hava meydanını ilk işgal eden kişi sıfatına sahiptir. İzmir deki yeni tayyarecilerin eğitimini üstlenmiştir.

İlk Türk uçağını imal etmiştir. 1925 te kendi adını verdiği uçağı havalandırmayı başarmıştır. İzinsiz yaptığı için bu çalışmayı ceza verilmiştir, kendisine. İzin alamazdı çünkü bu konuyla ilgi bilgi olmadığından izin alabileceği bir makam zaten yoktu. Askeri havacılık görevlerinden ayrılıp uçak tasarımı çalışmalarına devam eden Hürkuş tarihin önemli insanları arasında yer almıştır.

Uçağı İçin Çekoslavakyalı Yetkililerden İzin Almıştır

1930 a kendine kiraladığı ufak bir dükkân da üç ayda ilk Türk sivil uçağı aslında ikinci uçağı olan kendi adındaki uçağı basın ve toplum önünde uçağını uçurmayı başardı. İktisat Bakanlığına başvurdu sertifika için ama bilgi sahibi olunmadığı için bu konuda tespitlerde bulunulamadı ve vesika verilemedi.

Bu durumda uçağın parçalarını Çekoslovakya ya tren vagonuyla göndermek için gerekli belgelerin hazırlanması için izin istedi. Çekoslovakyalı yetkililerce uçuş iznini büyük bir şerefle almayı başaran HÜRKUŞ Türkiye de uçakla turlar yapmıştır.

İlk Türk Sivil Havacılık Okulunu Açtı

 1932 de ise Türk Sivil Havacılık Okulu nu kendi adıyla açmıştır. Bedriye Gökmen ilk Türk kadın pilotunu ve diğer on bir pilotu eğitmiş bulunmaktadır. İlk sivil uçağı, ilk eğitim uçağı, ilk spor uçağı uçak motorlu deniz botu imal edilmiştir, Vecihi adını alarak. 1954 te ise il sivil havayolu şirketi olan HÜRKUŞ Havayollarını kurdu.

Yine de büyük başarılarına rağmen bazı olumsuzluklar nedeniyle başarılarını gerçekleştirmesine gölge düşmüştür ve hak ettiği karşılığı bulamamıştır. Tarihimizde bu kadar çok girişken ve faydalı olan Vecihi Hürkuş’u 1969 da kaybettik.

Yorumlar