SÜBYE NEDİR? TÜRLERİ VE ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Sübye, denizde yaşayan eti çok lezzetli bir canlı türüdür. Görüntü itibari ile biraz enteresan bir deniz canlısıdır.
SÜBYE NEDİR? TÜRLERİ VE ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Sübyenin Özellikleri Nelerdir?

Deniz canlısı olan sübye görüntüsü ile de dikkat çekmektedir. Şekli biraz tuhaf olsa da eti çok lezzetlidir. Deniz mahsulleri sevenlerin özellikle tercih ettiği bir türdür. Kolları ağız kısımdan çıkar. Toplamda 10 adet kolu vardır. Solunum görevini solungaçlar ile yapar.

Avlarını bu kolları ile avlarlar. Soğuk suları yerine sıcak ve ılık deniz suyunun olduğu bölgelerde bol miktarda bulunurlar. Sübyelerin boyları 20 cm ile 60 cm arasında değişmektedir. Yırtıcı deniz canlıları grubuna girerler. Diğer deniz canlıları ile beslenirler.

En önemli özelliklerinden birisi de ısırma merakıdır. Sübyeler ısırmayı çok severler. Avlarını da bu yöntemlerle alt ederler. İçinde mürekkep bulunan bir deniz canlısı türüdür. Bu mürekkep bu türün temizliği açısından biraz zorlamaktadır.

Diğer balık türlerine göre biraz daha geç pişen bir türdür. Bir diğer özelliği ise balık yemi olarak kullanılmasıdır. Balıkçıların en çok tercih ettiği en kaliteli balık yemi grubuna girer. Diğer büyük balık türleri bu türü çok sevdiği için sübyeyi yem olarak kullanan balıkçılar kolaylıkla balık avlarlar.

Sübye Türleri Nelerdir?

Onayaklı; 8 adet kısa 2 adet uzun kola sahiptirler. Bir diğer adı Decapodadır. Kıyı kesimlerde yaşamayı sevmezler. Daha çok kıyıdan uzak derin sularda bulunurlar. Türkiye de ki denizler de ise 5 çeşit onayaklı türü bulunur. Bunlar;

•    Dikenli sübye olarak bilinen, sepia orbignyanadır. Diğer sübye türlerine göre boyu kısadır. Yaklaşık 10 cm uzunluğunda olurlar.

•    Narin sübye olarak bilinen bir diğer tür ise sepia eleganstır. Vücutlarının rengi değişkendir. Ortama göre değişir. Boyları ortalama 14 15 cm arasında değişir. Diğer türlere göre sürü kavramı daha fazladır.

•    Tombul sübye; bu sübye türü en küçük sübye türüdür. Boyu oldukça kısa vücudu geniştir. Tombul sübye olarak adlandırılma sebebi de budur. Bu sübyenin rengi kahverengiye yakın kırmızı renktedir.

•    Cüce sübye; tombul sübye gibi kısa boylu bir türdür. En uzun türü 6 cm olur. Ortalama 5 cm civarındadırlar. Yine çok lezzetli bir sübye türü olarak bilinir.

Yorumlar