RDW YÜKSEKLİĞİ NEDİR? RDW YÜKSEKLİĞİ HANGİ DURUMLARDA OLUR?

RDW vücudumuzda kırmızı kan hücrelerinin dağıldığı alan genişliği demektir. RDW kişiye kan testi yapılarak ölçülür.
RDW YÜKSEKLİĞİ NEDİR? RDW YÜKSEKLİĞİ HANGİ DURUMLARDA OLUR?
Test yapılarak kırmızı kan hücrelerinin büyüklükleri arasındaki fark olup olmadığı kontrol edilir. Kırmızı kan hücrelerinin yani alyuvarların büyüklükleri birbirinden farklı ise bu birçok hastalığa sebep olabilmektedir.

RDW Yüksekliği Nedir?

RDW yüksekliği birçok hastalığının habercisidir. Normal şartlarda RDW oranının %11- %14 arasında olması gerekmektedir. Yani ne düşük olması ne de çok yüksek olması iyi bir şey değildir. Yüksek olması özellikle karaciğer hastalıklarına sebep olmaktadır. RDW yüksekliği bazı kişilerde B12 eksikliğinden dolayı da yaşanabilmektedir.

Vücudun demir mineralinin eksik olması da RDW yüksekliğine sebep olabilmektedir. RDW yüksekliği sonucu vücudun demir mineralinin eksik olması da bazı anemi hastalıklarına yol açmaktadır. RDW oranının aşırı derece de yüksek olması kanser gibi tehlikeli hastalıkların da yaşanmasına sebep olabilmektedir.

RDW Yüksekliği Nedenleri Nelerdir?

RDW yüksekliği hemen hemen her bireyde olabilmektedir. Ama daha çok hamilelerde RDW yüksekliği sorunu olmaktadır. RDW yüksekliğinin sebepleri;

•    En önemli nedenlerinden biri B12 vitaminin vücutta az olması ya da olmaması,

•    Demir minaralinin yetersiz olması,

•    Dengesiz ve yetersiz beslenme sorunu olması,

•    Vücutta folik asit oranının düşük olması,

•    Anemi hastalığı gibi durumlardır.

Bunlar belli başlı ana sebeplerdir. Bunların dışında da hastalığa neden olan etkenler de olabilmektedir. Hastalığın çok fazla belirtisi bulunmamaktadır. Yani son aşamaya kadar kendini göstermeyebilir. Genel olarak anemi ve demir eksikliğinde ki belirtilerle benzerlik göstermektedir.

Halsizlik, yüzde solgunluk, sürekli uykusuzluk gibi belirtileri vardır. RDW oranının yüksek olması kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir. Özellikle çalışan insanların hayatını zorlaştırmaktadır. Bireyde ayakta duramayacak derece de halsizlik yaşanmasına neden olur. Bir çeşit kansızlık olabildiği için de ağız ve dilde yara gibi belirtileri de olabilmektedir.

RDW Yüksekliği Tedavisi

Her hastalıkta olduğu gibi yine bütün tedavi sürecinin doktor kontrolünde yapılması gerekmektedir. RDW oranına göre doktorun verdiği ilaçların düzenli kullanılması gerekmektedir. Demir mineralinin eksik olmasından kaynaklı da yaşanabileceği için kırmızı et, ıspanak gibi demir mineralinin fazla olduğun besinlerin düzenli tüketilmesi gerekmektedir. Doktor tedavisine ve beslenmeye dikkat edilmesi hastalığın tedavisi için önemlidir.

Yorumlar