HAZERFAN AHMET ÇELEBİ KİMDİR? KISACA HAYATI ÖZETİ

Tarihimiz açısından çok önemli Müslüman Türk Bilginidir. Hazerfan Ahmet Çelebi deyince aklımıza ilk gelen ilk uçan insan olduğudur. Tarihçiler açısından çok önemli biri olup kuşaktan kuşağa tarihin ilk uçan insanı olduğu anlatılmıştır.
HAZERFAN AHMET ÇELEBİ KİMDİR? KISACA HAYATI ÖZETİ
Osmanlı döneminde yaşamıştır. Çok geniş bir bilgiye sahip olup bundan dolayı halk arasında ‘Hazerfan’ lakabı verilmiştir. Hazerfan kelimesi çok şey bilen anlamına gelmektedir.

Hazerfan Ahmet Çelebi Kimlerden Esinlenmiştir?

Tarihçilere göre uçma konusunda kimlerden esinlendiği tartışmalı bir konudur. Bazı tarihçilere göre Leonardo Da Vinci’nin bu konudaki çalışmalarından esinlendiği söylenmektedir. Bazı tarihçilere göre de 10. Yüzyıl da yaşamış olan Türk bilgini İsmail Cevheri’ den esinlendiği söylenmektedir.


Genel olarak İsmail Cevheri’ den esinlendiği kabul etmektedir. İsmail Cevheri’nin uçma konusunda neden başarısız olduğuna dair incelemeler yaptığı ve onun bulguları üzerinde inceleme yaptığı bilinmektedir. İsmail Cevheri’ den ilham alarak uçma konusundaki araştırma ve çalışmalarına başlamıştır. İsmail Cevheri’ de uçma konusunda deneyler yapmış fakat başarıya ulaşamamıştır.

Çalışmalarına onun bulgularını inceleyerek başlamış ve sonrasında ilk olarak kuşların nasıl uçtuğunu incelemeye başlamıştır. Öncelikle uçmak için hava şartlarının nasıl olması gerektiğini tespit etmiştir. Sonrasında kuşların kanat ve uçuş tarzlarını izleyerek kendisine uçuş esnasında yardımcı olacak kuş kanatlarına benzer bir araç yapmıştır.

Kanatları yaptıktan sonra öncelikle bunun işe yarayıp yaramadığını ölçmek için öncelikle deneyler yapmıştır. Bu deneylerini öncelikle İstanbul Ok Meydanında yapmış ve kanatların sağlamlığını tespit etmiştir.

Hazerfan Ahmet Çelebi Uçmayı Nasıl Başardı?

Hazerfan Ahmet Çelebi Ok Meydanında yaptığı denemelerden sonra uçmaya karar vermiştir. Bütün inceleme de deneylerini tamamladıktan sonra kuş kanatlarına benzer araçlarını takarak kendini boşluğa bırakmıştır. İstanbul Boğazını geçtiği ve Üsküdar’ a indiği bilinmektedir. Bu başarılı deney Türk havacılık tarihi açısından çok önemlidir.

Bu başarısıyla döneminde Osmanlı dünyasında da Avrupa Dünyasında da bütün dikkatleri üzerine çekmiştir. Bu konuyla ilgili yazılı olarak çok fazla belge ve bilgiye ulaşılamamaktadır. Günümüze kadar sadece Hazerfan Ahmet Çelebi ile ilgili bilgilere Evliya Çelebi’nin Seyahatname eserinden ulaşılmaktadır.

Evliya Çelebi eserinde ilk uçan insan olduğu ve dünya tarihindeki önemi ile ilgili bilgilere yer vermiştir. Dönemin padişahı olan 4. Murat tarafından da yakın ilgi gördüğü ve sonrasında padişah tarafından tehlikeli olduğunun öne sürüldüğü ve sürgün edildiği bilinmektedir.

Yorumlar