BÖBREKLERE ZARAR VEREN ALIŞKANLIKLAR

Merhaba, değerli okuyucular. Bugün sizler için hepimizi yakından ilgilendiren bir sağlık problemini ele adım ve yine sizler içinde anlatıma sunacağım.
BÖBREKLERE ZARAR VEREN ALIŞKANLIKLAR
Evet, bugün hazırlamış bulunduğum, “Böbreklere zarar veren alışkanlıklar” adlı başlığı altında, birçoğumuzun isteyerek ya da istemeyerek yaptığı yanlış alışkanlıkları, gözler önüne sereceğim. Şimdi dilerseniz, anlatımıma böbreklere zarar veren etkenlerden bahsederek, biran önce başlamak istiyorum.

Böbreklere Zarar Veren Alışkanlıklar Nelerdir?

Sizde böbrek kapasitenizin yalnız %20’sini kullanarak normal bir yaşam sürülebildiğini, biliyor muydunuz? Evet, yanlış duymadınız böbrek kapasitesinin sadece %20’sini kullanarak sağlıklı bir yaşam sürdürülüyor.

Tabi, bunun içinde böbrek yetmezliği gibi problemleri zamanında fark edemiyoruz ve geç teşhisse maruz kalabiliyoruz. Yani demek istediğim, böbrek kapasitesinin yalnız %20’sini kullanmamız, her an olası bir böbrek yetmezliğini çok uzun süre fark etmememize yol açar.

Böbrek sağlığımızı korumamız, tüm vücudu korumaya eş değerdir. Niçin mi? Gelin bunu birlikte inceleyelim, ne dersiniz.

Bazen çok küçük alışkanlıklarımızın bile böbrekler için tehlike uyandırdığını, biliyor muydunuz? Böyle durumlarda sorun ortaya çıktığı zaman, artık çok geçtir ve bu nedenle de bu küçük ama büyük sonuçlar doğuran alışkanlıklarımıza dikkat etmekte fayda var. Peki, nedir o alışkanlıklar?
Böbrekler vücudumuzda mucizevî işlemler gören organlarımızdandır.

Bu mucizevî görevlerinden bazıları ise kanı süzer, hormon üretir, idrar üretir, mineralleri emer ve bedende sağlıklı bir asit-alkali dengesini oluşturur. Biz bunu kısaca böbrekler olmadan hayat olmaz, diye de tanımlayabiliriz.

Böbreklere zarar veren besinler

Gazlı Ve Şekerli İçecekler; Genel sağlığımızı korumakla eş değere sahip olan böbrek sağlığımız, bizim için son derece önemli. Bu nedenle günlük bazı alışkanlıklarımızdan olan yediğimiz gıdalara dikkat etmemiz, gerekiyor. İşte bu gıdaların en başında da şekerli içecekler geliyor. Japonya’da Osaka Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre günde iki veya daha fazla gazlı ve şekerli içecek tüketenler, içmeyen bireylere göre daha fazla böbrek hastalıklarına yakalanma riski taşıyor.

Yine yapılan bu araştırmaya göre gazlı içecek çok fazla tüketen bireylerin idrarında protein bulunuyor ve idrarda protein bulunması da böbreklerde bir hasarın oluştuğuna dair bir sinyal olarak bilinmekte. Yani böbreklerinde problem olan kişiler için idrarında protein bulunması, tıp da bir belirti olarak kabul görülmekte. Neyi seki vücudun verdiği bu sinyal yalnız erken belirtilerden birisi ve bu safhada tespit edilen problem, tedavi surecine başlanıldığı zaman tamamen ortadan kaldırılabiliyor.

Sigara; Böbrekleri ciddi anlamda etkileyen bir başka alışkanlıkta, sigara. Tıp da sigaranın damarları sertleştirdiği ve daralttığı, tespit edilmiştir ve bu durumda tıpkı böbrekler gibi hayati önem taşıyan organlardaki kan akışını da doğrudan olumsuz yönde etkilemektedir. Yine yapılan bir bilimsel araştırmaya göre günde sadece 2-3 adet sigara içilmeye başlansa dahi, o andan itibaren bile damarlardaki hasar kendini hemen belli ediyor.

2003 yılından buyana sigaranın böbreklere verdiği hasar üzerine pek çok çalışma yapıldı ve 2004 yılında da bu bilimsel çalışmalara daha çok yoğunlaşırdı. Tabi, yapılan bu bilimsel çalışmaların sonuçları da harfi harfine tıpla paylaşıldı ve bunun doğurduğu rahatsızlıklar içinde çözüm yolları aranmaya başlandı.

B6 Vitamini Eksikliği; Böbreklere zarar veren alışkanlıklar dediğimiz zaman, B6 vitamini eksikliği pek akla gelmez. Ama ben yinede bu önemli detayı sizlerle paylaşma kanaatindeyim. Çünkü sizlerde takdir edersiniz ki sağlıklı bir yaşam için sağlıklı gıda tüketimi şarttır. Tabi, doğal olarak sağlıklı böbrekler içinde bu aynen geçerli. Buradan yola çıkarak yapılan bilimsel araştırmalara dayanaraktan, şunu bildirmek isterim ki; B6 vitamini eksikliği böbrek taşı riskini artırıyor. Bu nedenle kişinin B6 vitamini eksikliği yaşaması, böbrek taşı problemine davetiye çıkartıyor. Bunu dikkate alaraktan bilinçli ve sağlıklı bir yaşam standardı için kişinin, bu başlığı ayrı bir mercek altında incelemesinde her zaman için fayda var, derim.

NOT: Vücudu doğrudan etkileyen nelerdir dediğimiz zaman, elbette ki akla ilk tükettiğimiz gıdalar geliyor ve bu hiçte yanlış bir yanıt olarak kabul görülmüyor. Ancak ben bugün diğerlerinden farklı olarak ruh sağlığının da metabolizmamızdan tutunda birçok hayati önem taşıyan organları doğrudan etkilediğini de bildirmek istiyorum. Bu nedenle sizden ricam, sağlık başlığını sadece biyolojik yapıyla sınırlamamanız, gerektiğidir.

Yorumlar