UYKUNUN YAŞAM KALİTESİNE ETKİSİ

Sağlıklı ve yeterli uyku hem zihinsel hem bedensel açıdan dinç olmayı sağlayan en önemli etkendir. Dinç kalkamamak, az uyumak, çok uyumak, sık uyanmak, dinç kalkamamak gibi durumlar kendiliğinden düzelebilecek basit nedenlerden kaynaklanabileceği gibi tıbbi veya psikiyatrik bir sorunun habercisi olabilir.
UYKUNUN YAŞAM KALİTESİNE ETKİSİ
Bedensel ve zihinsel sağlığı korumak adına kaliteli uykunun çok önemli olduğu bir gerçek, kaliteli uyku için yapılması gereken 10 kural vardır. Bunlar;

1.UYKU RİTMİNİ AYARLAYIN

Yatış v e uyanış vakitlerinizi benzer  tutmaya özen göstermek uyku ritmini tutturmak için önemlidir. Beyninizin uyku süresini ayarlayabilmesi için hafta içi, hafta sonu ve tatil günleri fark etmeksizin aynı saatte uyanmaktır.

2.UYKUDAN ÖNCE EGZERSİZ YAPMAYIN

Uykuya dalmadan önce zihninizin sakin olması gerekir. Aktif çalışan beyin uykuya hazır olmayacaktır. Gece uyumadan önce yapılan egzersiz beyinin aktif çalışması için öncelik verir. Egzersiz programınızı uyandıktan sonra veya gün için de yapmanız daha yararlı olacaktır.

3.UYUDUĞUNUZ ODA DA KENDİNİZİ RAHAT HİSSEDİN

Gürültü, sıcaklık, nem oranı, yastığınızın yeri ve rahatlığı, yastığın yüksekliği kaliteli uyku düzeniniz açısında çok önemli faktörlerden biridir.

4.UYANDIKTAN SONRA FAZLA YATAKTA KALMAYIN

Uyku süresi yetişkinlerde 6-9 saat arası olarak bilinir fakat kişisel beden ihtiyacına göre değişiklik gösterebilir. Uykumuzu alarak uyandığımızda gözlerimiz açılır ve kendimizi dinç hissederiz. Sonrasında ‘daha erken’, ‘biraz daha uyusam ne olur ‘, ‘dün daha az uyumuştum’ gibi düşünerek uyumaya devam etmek. Bizi dinç ve dinenmiş hale getirmeyecektir.

5.YATAKTA BİLGİSAYAR VE CEP TELEFONU GİBİ ALETLER KULLANMAYIN

Uyuduğunuz alanda uyku ve cinsellik dışı faaliyetlerde bulunmamak çok önemlidir. Uyku alanı uyku alanı olarak kalmalı. Görevi dışında kullanılan ortamlar zihni orda daha önce yaptığı aktiviteyi düşünmeye iter buda uyku geçişini engeller. Daha uzun sürede uyku geçişine sebep olur.

6.UYKUYA DALMA SÜRENİZ 15 DAKİKAYI AŞIYORSA KENDİNİZİ ZORLAMAYIN

Yatağa uzandıktan sonra uyku geçişi sağlayamadıysanız kendinizi zorlayarak uyumaya çalışmayın. Bu size kendinizi baskı yaparak uyumaya çalışmaya iter. Bu şekilde kaliteli uyku sağlamanız mümkün değildir. Baskı altında uyumak çok zordur. Sabah uyandığınızda kendinizi dingin bir şekilde uyumuş hissetmezsiniz.

Yorumlar