SİNİRLİ OT VE FAYDALARI

Merhaba arkadaşlar, bugünkü anlatımımızda siz okuyucularımız için sinirli otu ele aldık. Evet, bugün doğanın bir mucizesi olan ve günümüz tıp öncesinde fazlasıyla kullanılan, sinirli otunun faydalarından söz edeceğiz. İnsan evladı çok önceki yıllarda sinirli otun antibiyotik özelliğinden yararlanarak, birçok hastalık için kullanmışlardır. Doğada antibiyotik özelliği olan bu bitki birçok uzmanımızın da defalarca tekrar ettiği gibi tam bir şifa deposu.
SİNİRLİ OT VE FAYDALARI
İşte bu nedenle bugün siz okuyucularımız için “Sinirli ot ve faydaları” adlı başlığını, hazırladım ve yine sizler içinde yaptığım tüm araştırmalarıma dayanak, bu konu üzerinden anlatıma sunacağım. Şimdi takdir ederseniz, anlatımıma dizayn ettiğim sinirli otun faydalarından devam etmek istiyorum.

Sinirli Otun Faydaları

Sinirli ot, ta eski çağlarda günümüzdeki tıp gibi alternatif bir şifa kaynağı olarak görülüp, bugüne kadar da birçok hastalık için kullanılmıştır. Peki, sinirli otun faydaları nelerdir?

Sinirli ot, karaciğeri, kanı, bağırsağı ve mideyi toksinlerden temizler. Yani kısaca işin özünü açıklamak gerekirse, vücudu toksinlerden arındırır ve kişiye daha sağlıklı bir yaşam standardı sunar. İlk başlarda da bahsettiğim gibi sinirli otun antibiyotik bir özelliği vardır ve bu günümüzdeki geliştirilmiş tıp aracılığıyla da antibiyotik özelliği olan bazı ilaçlar, bu tarz özelliğe sahip bitkilerin bir takim işlemlerden geçirerek, elde edilmiş halidir. Ayrıca sinir otunun romatizma hastalıklarına da iyi geldiği, yapılan bilimsel araştırmalar ve bu bitkinin üzerinde yürütülen bazı çalışmalar sayesinde, kanıtlanmıştır.

Geçmiş dönemlerde sinir otu, kurutulup çay yapılarak da fazlasıyla tüketilmiştir. Yani sinir otunun antibiyotik özelliği sebebiyle, özelliklede savaşların olduğu dönemlerde çay sunumunda bir içecek olarak da sofralarda yer almıştır. Sinir otu kurutulurken ne çok sıcak bir ortamda nede çok soğuk bir ortamda, yapılması uygun görülmemektedir. Kurutulma işlemi tamamen normal sıcaklık derecesinde ayarlanmalıdır ve bu tamamen doğal yöntemler ile yapılmalıdır. Yani artı fırın ve farklı diğer ısıtıcılar aracılığı ile değil. Örneğin; pencere ya da balkona koyarak, kurutma işlemini yapabilirsiniz.

Sizlerinde birçok kez şahit olduğu gibi İbrahim Saraçoğlu ve onun gibi alanında uzman birçok profesörün sinir otu hakkındaki bir önemli bilgiyi, bazı televizyon programlarında paylaşıyorlar. Bizde bugünkü anlatımımızda o birbirinden değerli uzmanlarımız kadar olmasa da sinir otunun faydalarının bir kısmına, siz okuyucularımız için değinmek istedik ve bunu sizlerle birlikte de incelemiş bulunduk. Umarım, sizler içinde dolu dolu bilgi içerikli bir anlatım olmuştur. Bir sonraki anlatımımıza denk görüşmek ümidiyle, sağlıcakla kalın.

Yorumlar