SİGARA KULLANMANIN ZARARLARI

Günümüz dünyasında çoğu insanımız bilinçli bilinçsiz sigara kullanmaktadır. Sigara kullanmanın zararlı olduğunu bildiği halde bağımlılık durumu ortaya çıktığı için kolay bir şekilde de vazgeçemiyor insan. Birçok hastalığa neden olan sigara bireyin hayatını olumsuz etkilemektedir. Sigara insanın kendisine zarar verdiği gibi dumanıyla başka insanların da hayatlarını olumsuz yönde etkilemektedir.
SİGARA KULLANMANIN ZARARLARI
Hızla büyüyen dünyamızda sigara kullanımı da hızlı bir şekilde artmaktadır. Sigara kullanımının artmasıyla sigara kullanma yaşı da giderek küçülmekte çocuk yaşlara kadar inmektedir. Buna birçok etken sebep olmaktadır. Bu etkenlerin en başında arkadaş ortamı gelmektedir. Dışlanacağını düşünen çocuk arkadaş ortamından geri kalmamak için kendini sigara içmeye mecbur hissetmektedir.

Bir diğer etken olarak ebeveynlerin çocuklarını sık sık takip edememesi, anne babanın çocuğu üzerinde baskıcı bir anne-baba olmak istememesi gibi birçok neden sayabiliriz. Ebeveynlerin sigara kullandığı ailelerde ise büyük çoğunlukla çocuklarda da sigara kullanıldığı görülmektedir. Kendisi Sigara kullanan bireyler ise çocuğunu bu konuda uyarma hakkının olmadığını düşünmektedir. Bu durumda haliyle sorumsuz bireyleri ortaya çıkarmaktadır.

Sigaranın Vücuda Zararları

Sigaranın zararını bile bile için insanlar hastalıkları da peşinen kabul etmiş sayılırlar. Ölüme kadar götüren sigara vücudu ağır ağır etkisi altına almaktadır. Ölüme götüren bu zararlı madde insana organlarını ve uzuvlarını zamanla kaybettirmektedir. Bunun yanında çeşitli hastalıklar boy göstermektedir. Hastalıkların en başında ise kanser gelmektedir.

Kanserin de birçok çeşidi vardır. Akciğer kanseri bu hastalığın en başında gelmektedir. Gırtlak kanseri, dudak kanseri, ağız kanseri de diğer çeşitlerden birkaçı sadece. Bunların dışında ciltte bozulmalar, el ve ayakta titremeler, dişlerde sarılık, kansızlık diğer hastalık sebeplerinden bazılarıdır. Kısaca özetlemek gerekirse, sigaranın zararları saymakla bitmez.

Sigaranın Etrafa Zararları

İnsanın kendisine zarar veren sigara, bunun yanında etrafındaki insanları da büyük ölçüde etkilemektedir. Sigara içen bir insan, dumanıyla sigara içmeyen bir insanı pasif içici durumuna düşürmektedir. Bu durum sigara içmeyen bir insanı daha fazla zehirlemektedir. Bundan dolayı sigara kullanmayan bir insanın sigara içilen bir ortamda bulunmaması gerekir.

Cebine de zarar veren sigara aile içi durumu da kötü yönde etkilemektedir. Diğer bir deyişle sigara içen kişi rızkını sigaraya vermekte ve eşi ile münasebetlerini de negatif yönde etkilemektedir. Sonuç olarak sigara bağımlılık ile başlayan ve bırakması zor olan bir illettir. Ancak devletin sigara bıraktırma politikası, bunun yanında ilaç ve muayene ile tedavi yöntemleri de mümkündür. İnsanlarımızın bu yolu tercih etmeleri yani muayene olmaları kendi gelecek ve sağlıkları açısından önemli olacaktır

Yorumlar