PROLOTERAPİ İLE PRP (PROLO PRP) NEDİR?

Bu sistem ile meydana gelen PRP serumu resim – aktivasyon metotları ile uygulama alınmakla birlikte dizdeki eklem çevresinin hasar görmüş ( zedelenmiş ) kıkırdak ya da ödemli – iltihaplanmış yapıların en uygun şekilde tedavi sonucu alınacak biçime getirilerek, proloterapi yöntemi ile kemiğin iç ve dış kısmının etrafında oluşan ödem ve iltihabı onarmasına yani kas – tendon – bağ üçlüsünün yapı isimlendirilmiş şekline Proloterapi ile PRP ( ProloPRP ) olarak isimlendirilmektedir. Bu çerçevede eklemlerin birbiri ile uyumluluğunun dokusal anlamda gelişmesi beklenmektedir.
PROLOTERAPİ İLE PRP (PROLO PRP) NEDİR?
Bu kapsamda cerrahi deneyimlere bağlı olarak başarı elde edilmesinin ölçütü evre 1-2 kireçlenmeler % 70-80 ve evre 3 kireçlenmesi % 60-70 oranında belirlenmektedir. Ancak evre 4 kireçlenmelere hiçbir tanı konulmadan önerme yapılmamaktadır. Lakin ileri derecelere ulaşan kalp- akciğer ve diğer rahatsızlık türleri olan bireylere de tavsiye edilmeyen yani cerrahi işlem uygun görülmeyen kişilerin istekleri doğrultusunda uygulama yapılabilmektedir.

Bunun gibi olasılıklarda da ön görülen tedavi işlemlerinde etkili sonuçlar alınmaktadır. Bu konuda uzman hekiminde de desteğinin alınması gerekir. Bu sayede istenen sonuçlar elde edilebilir.

Kök Hücre Tedavisi

Gelişen teknolojinin sağladığı imkanlardan yararlanılarak, son yıllarda diz kireçlenmesi tedavisi oldukça gündemde ve rağbet gören tedavi şekilleri arasında seyretmektedir. Kök hücrenin elde edilmesi için birkaç yöntem vardır. Ancak en sık kullanılan dizin ön kemiğinden ya da leğen kemiğinin arka kısmında ki bölgeden kemik iliğinden kök hücre alınmaktadır. Diğer yöntem ise göbek bölgesinin yağlı kısmından liposuction denilen yağ dokusu kaynaklı kök hücre elde edilmektedir.

Kök hücreler klinik ortamlarda çok hassas işlemlerden sonra ayrıştırılarak, bekletmeden özel laboratuvarlarda çoğaltılma işlemi yapılır. Enjekte yoluyla uygulanan kök hücre hastanın durumuna göre uygulanabilecek yönteme karar verilir. Eklem bölgelerinin içine ya da hasarlı bölgelere uygulanan kök hücre kıkırdak hücrelerine dönüşerek, hasarlı olan bölgelerin iyileşmeyi tetiklemesi  - tamir etmesini sağlamaktadır. Kök hücre tedavisi günümüzde tıbbi anlamda gelişmiş olması ile ön planda yer alır. Bu da ilgili tedavi sürecini hızlandırmaktadır.

Yorumlar