OSMANLI ALIŞKANLIĞI OLAN TESBİH MODELLERİNDE DİKKAT ÇEKEN TASARIMLAR

Tesbih tarihi insanlık tarihi gibi oldukça uzun yıllara hatta asırlara dayanmaktadır. Her millete farklı amaç için kullanılan tesbihler yıllar geçtikçe alışkanlık haline gelmiştir. En çok Osmanlı döneminde gözümüze çarpan ve avcılık marifetlerini göstermek amacı ile avlanan hayvanların kemiklerinden yapılmaya başlanmıştır. Toplamda üstünde 99 boncuk bulunan bu teşbihlerin elde sallanabilmesi için toplamda 33 boncuğu bulunmaktadır.
OSMANLI ALIŞKANLIĞI OLAN TESBİH MODELLERİNDE DİKKAT ÇEKEN TASARIMLAR
Toplamda 3 sıradan oluşan bu tesbihler 11 adet boncuktan oluşur. Sonrasında günümüzde çok değerli olan kehribar tesbih Osmanlı dönelerinde ortaya çıkmıştır. Kehribarın birçok çeşidi bulunmaktadır bunlardan bazılar ateş kehribar, damla kehribar ve sıkma kehribar olarak üç bölüme ayrılmaktadır bunlardan en çok kullanılan ateş kehribarıdır. Kullandıkça renk değiştiren ateş kehribarı kullanıcılarını memnun etmektedir. Günümüzde de sıklıkla tercih edilen modeller arasında yer alıyor.

Tropikal Bir Meyve Olan Kuka

En çok kullanılan tesbihler arasında yer alan kuka tesbihi Osmanlı zamanında kullanılan teşbihlerden biridir günümüze kadar gelen tesbihler arasında bulunmaktadır. Kuka tesbih görünürde bir ağacı andırsa da oldukça sağlam olan tesbihler arasında bulunmaktadır. Kuka tesbihlerde süsleme olarak pirinç sarma, gümüş işlemeli ve oyma olarak süslemesi yapılmaktadır. Genellikle gümüş imame ile satılan bu tesbih göz kamaştırıcı işlemeleriyle sizlere sunulmaktadır. Kaliteli tasarımı sayesinde tüm ilgiyi üzerinize çekebilirsiniz.

Gümüş Tesbihte Son Nokta

Birçok üründe olduğu gibi gümüşler tesbih konusunda oldukça başarılıdırlar. Birçok farklı tasarım ile kullanıcılarına sunulan gümüş tesbih gri üstüne siyah işlemeli olanlarında mevcuttur.

Boncukları ve işlemeleri gümüşten olan bu tesbihler diğerlerine göre biraz daha ağır durmaktadır. Dekoratif amaçlı kullanılan gümüş tesbihler yeşil, kırmızı, mavi ve siyah gibi renkleri mevcuttur.

Üstünde gümüş yaldızları olan bu teşbihlerin görünüşü oldukça hoş ve kullanıcılarının memnun eden bir yapıya sahiptir. Tesbih günümüzde en sık kullanılan aksesuarlar arasında yer alır. Bundan dolayı seçimlerinizde görsel kaliteye önem vermelisiniz. Ayrıca belirli bir bütçe belirlemenizde de fayda olacaktır. Ayrıca tesbih alımında mutlaka garantili ve kaliteli hizmet sunan noktaları tercih etmeniz de yararınıza olacaktır.

Yorumlar