ÖN ÇAPRAZ BAĞI YIRTIĞI NEDEN OLUR

Ön çapraz bağların diz sitabiletisini yaklaşık % 90’nını sağlamakla görevlidir. Özellikle spora bağlı travmalar sonrasında ya da ani düşmelere bağlı olarak görülen kısmı ön çapraz bağı yırtıklıkları ya da tam ön çapraz bağ kopması meydana gelir. Bu hastalar fizik tedavisi ile sık sık değerlendirilir. Ön çapraz bağlarının yırtılması sonucunda eklem içinde kanamalar dizde ağrı ve hareket kısıtlılığı görülmeye başlar.
ÖN ÇAPRAZ BAĞI YIRTIĞI NEDEN OLUR
Teşhiste il k önce uzman doktorun tedavi yöntemleri uygulanır. Ön çapraz bağ yırtıklıkların teşhisi için hastaya düz grafiler artroskopi ve EMAR( MR ) çektirilir. Kısmı ön çapraz bağ yırtığı uygun bir fizik tedavi uygulamasıyla güçlendirme programları ile tedavi edilir. Fakat ö çapraz bağı yırtılan bir hastanın yaşı genç ise ve aktif bir hayatı varsa vakit kaybetmeden hemen ameliyata alınır.

Diz Kireçlenmeleri

Dizlerde meydana gelen kireçlenmeler diz kıkırdağını etkilemesinin yanı sıra diz ekleminin oluşturan doku ve bağı, menüsküs yapılarını ve eklem zarını etkileye bir tür diz eklem hastalığıdır. Genellikle yaşlanma tekrar eden uzun süreli vuruk, akut travmalar, diz kaslarını güçsüz kalması aşırı kilo,  eklemlerin çevresindeki bağların gevşekliği ile genetik özellikler diz kireçlenmesine neden olmaktadır.

Kireçlenme genellikle dizin iç kışında veya i diz kapağının altında meydana gelir. Diz kireçlenmesi olan hastalar en fazla diz ekleminde meydana gelen ağrılardan şikâyetçidirler. Bir süre sonra da diz ekleminde hareketsizlikten kaynaklanan tutmalar görülür. Ağrıdan dolayı dizlerde hareket kısıtlığı diz bükememe gibi durumlar görülür.

Diz kireçlenmesi olan hastalar dizlerin ihareket ettirdiklerinde dizlerinin çıtırdadığında şikâyet ederler. Teşhisi için ise fizik tedavisi ya da anamnez uzmanının tedavi etmesi gerekir. Doru tanı konulabilmesi için en çok diz grafileri kullanılır.

Diz kireçlenmesini tedavi etmek içi uzman çeşitli ilaçlar verilir. İlaçlarda başarı elde dilmediğinde ise  fizik tedavi uygulamaları eklem içi kortoizon  PRP Enjeksiyonları hyaluronic asit, proloterapi,  PAPRP, Prolo PRP, kök hücre tedavisi ile  nöral proloterapi vs. tedavi yöntemleri kullanılır.

Yorumlar