ÖN ÇAPRAZ BAĞ YIRTIĞI SEBEPLERİ

Kemiklerin diz çevresinde birleştiren 4 öz bağdan bir tanesi de ön çapraz bağ olmaktadır. Ön çapraz bağ yırtılmaları çoğunlukla 20’i yaşlarda sportif aktiviteler yaparken, düşme, sarsıntı, darbe alma gibi sıkıntılarla meydana gelmektedir. Aynı zamanda koşu anında burkma, zedelenme vb. nedenler ile de sıklıkla karşımıza ön çapraz bağ kopması olarak çıkmaktadır.
ÖN ÇAPRAZ BAĞ YIRTIĞI SEBEPLERİ
Ön çapraz bağ yırtıklarına maruz kalan hastalar genellikle fizik tedavi ve rejeneratif bağ iyileştirme metotları ile tedavisi uygulanmaktadır. Cerrahi gerekliliği duyulması hastanın fizik tedaviye cevap vermemesi akabinde güçlendirme takviyesi uygulanmaktadır. Bununla birlikte tedavi gören kişilerin normal hayatlarına hiçbir sıkıntı kalmaksızın dönmeleri ve sağlıklı olarak diz çevresinde aksamalar yaşamaması için de önemlidir.

Ön Çapraz Bağ Yırtığında Klinik Çözümler

Ön çapraz bağ yırtıklarında damar geçitlerinin de hasar görmesi sebepleri ile çoğunlukla eklem arasında kanamalar yaşanmaktadır. Dolayısıyla dizde şiddetli ağrı ve direnç yetersizliği ( sınırlılığı) görülmektedir. Fizik tedavi yönetiminde veya ortepedi doktorlarının iyileştirme seçenekleri tercih edilmektedir. Menisküs ve ön çapraz bağ kemik içinde çeşitli yıpranmalara neden olarak kırılmalar da meydana gelebilmektedir. Bunun için röntgen çekimi ve MR ( EMAR ) testleri yapılmaktadır.

ÖN ÇAPRAZ BAĞ YIRTIĞI NEDİR? TEDAVİSİ NASIL YAPILIR? BU YAZIMIZDAN OKUYABİLİRSİNİZ.

Ön Çapraz Bağ Yırtığında Tedavi Yönetimi

Kısmi bir şekilde ortaya çıkan ön çapraz bağ yırtıkları yine en uygun olan fizik tedavi işlemleri ile kuvvetlendirme çözümleri yeterlilik göstermektedir. Cybex testleri akabinde hastanın doku – kas direncinin ölçülmesi ve en uygun periyodik işlemlerinin fizik tedavi yönetimi ile yapılmalıdır. İzole ön çapraz bağ yırtığının spor alanında etkinliklerini eksiltmeyen yöntemler tercih edilmekte olup, tedavisi 6 ay gibi bir süreci kapsamaktadır. Ancak kişinin ön çapraz bağının tamamen ayrışması durumunda en doğru ve en erken süreç içerisinde ameliyatının yapılması gerekmektedir. Eğer aksatılır ise dizde instabiliteye neden olarak diz kıkırdağının – menisküsün ve diğer uzuvlarında zarar görmesi mümkün olmaktadır.

Ön çapraz bağ yırtıklarının cerrahi girişimlerinden hemen sonra eklemlerin direncini kazanması ve kasların yeniden kuvvetlenmesi oldukça önemli bir geçittir. Bundan dolayı ameliyat sonrası için doktorların önerdiği tedavi programına mutlaka uyulmalıdır. Ayrıca 1 ile 6 ay arasında devam eden tedavi akabinden sonra kişiler normal hayatlarına dönebilmektedir.

Yorumlar