MAS HASTALIĞI TEDAVİSİ

MAS hastalığı – kas romatizması, durumunda etkili bir fizik tedavi uygulanması gerekir. İlk etapta hasta ağrıları ile baş etme yöntemleri ve ağrılardan korunma yöntemleri gibi eğitimler verilir. Boyun kaslarını aşırı zorlayan günlük yapılan hareketlerden uzak durulması gerektiği söylenir. Gün içinde uzun süreli masa başı işlerinden uzak durulması gerektiği hastaya söylenir.
MAS HASTALIĞI TEDAVİSİ
Aşırı yüksek ya da aşırı alçak yastıklarda yatılmaması gerektiği ile beraber hastanın stres gibi etmenlerden uzak durulması gerektiği de hastaya söylenir.

MAS hastalığında en çok, cep telefonu, bilgisayar, kitap, örgü gibi işlerin başında uzun süreli vakit geçirmek ve soğuk gibi etmenler boyunda ciddi ağrılara neden olur. Bu gibi durumlardan hasta uzak durarak, ağrıyan bölgeyi sıcak tutmalıdır.  Tüm bunlarla beraber hastalar, ağrılar için kişisel tedbirler almalıdır.  Ağrının azalması ve hastalığın tedavisi için,  kas gerilmelerini  önlemek adına, belirli dozlarda ağrı kesiciler, kaş gevşeltici ilaçlar, doz ayarlı antideprasan ilaçları ve tüm bunların yanında fizik tedavi yöntemleri uygulanır.

Uygulanacak Yöntemler

Ağrının fazla olduğu hastalıklarda ise, fizik tedavi uzmanları, anestezi kenjeksiyonu ile kuru iğne, nöral, prploterapi, proloterapi ve beraberinde, PRP ve botulinum toksin enjeksiyonları uygulanan yöntemlerdendir. Yapılan bu tedaviler ile beraber yine, hastalara postür, gün içinde yapılacak düzenli boyun egzersizleri  hakkında bilgilendirilerek eğitilirler.

MAS hastalığı fizik tedavi hastaların ağrılarına ve şiddetine uygun olarak, fizik tedavi ve  bilinçli masaj, miyofasiyal germe, nöralproloterapi ile tedavi % 95 e varan başarı ve sonuç elde edilir.

Hangi Aşamadan Başlanılmalıdır

Bu gibi durumlarda dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan bir tanesi hekim seçimidir. Bunun için araştırma yaparak en iyi doktoru seçmeli ve tedavi sürecini onunla devam ettirmelisiniz. Ayrıca fizik tedavi kurumu konusunda ön bilgi alınması gerekir.

Uygulanacak olan tedavi yöntemlerinin aksatılmadan düzenli olarak yapılması gerekir. Hasta tedaviye cevap vermeye başladığı zaman tedavi daha da üst bit seviyeye çıkarılması gerekir. Bunun için adımlarınızı doğru bir şekilde atmanız gerekir. Ayrıca doktorun verdiği ilaçların düzenli olarak kullanılması iyileşme sürecini de hızlandıracaktır.

Yorumlar