KALP KRİZİ EN ÇOK KİMLERDE GÖRÜLÜR

Kalp vücudumuza dakikada 70-80 kez kan pompalayan güçlü bir organdır. Kalp tüm vücuda kan pompalarken kendisinin de kan ihtiyacını gidermesi gerekir. Kalp Krizi, kalbe giden damarların kısmi olarak kolesterol ve yağ plakları ile kısmi ya da tamamen kapanıp tıkanması ile kalbe giden kanın içindeki oksijenin kesilmesi sonucu oluşur. Kalp yeterli oksijeni alamayınca işlevini gerçekleştiremez.
KALP KRİZİ EN ÇOK KİMLERDE GÖRÜLÜR
Kalbe gitmeyen oksijenin süresi uzadıkça kalp iyileşmemek üzere fonksiyonlarını kaybeder. Fonksiyonları kaybeden kalpte ağır zedelenmeler olabilir. Bu zedelenme ağır kalıcı rahatsızlıklara yol açabilir. Türkiye şartlarında bir hayli yüksek olan kalp krizi vakaları hastanın felç olma, yaşamını yitirme gibi sonuçlara yol açabilir.

Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir? Kalp Krizi Nasıl Ortaya Çıkar?

Kalp krizi sizi her yerde bulabilir fakat bazı belirtileri mevcuttur. Göğüs kafesi sıkışması, göğüs ağrıları, nefes darlığı, şiddetli öksürük, bayılma, aşırı yorgunluk hissi, mide bulantısı, soğuk terleme belirtilerinden bazılarıdır. Öncelikle hafif ağrılar ile başlayan bu belirtiler ilerledikçe daha da şiddetli bir hal alır. Kalp krizi şüphesi duyan insan doktora veya en yakın sağlık ocağına başvurmalıdır. Doktor tavsiyelerine harfi harfine uymalıdır. Yanlış ilaç kullanımı kalp krizini tetikleyebilir ve kötü sonuçlara yol açabilir.

Kalp Krizinden Korunmak İçin Neler Yapmalıyız?

Kalp krizi insanı her yerde bulabilir, sürekli check up yaptıran bir kişi bile kalp krizine maruz kalabilir çünkü damarlarımızdaki kolesterol ve yağ plakları gizli kalabilir. Genel anlamda ise erkeklerde 40 yaş üstü kadınlarda ise menapozdan sonra ortaya çıkar. Yaş ile doğru orantılı olarak kalp krizi riski de artar. Kolesterol, yüksek tansiyon, şeker hastalığı taşıyan hastalarda daha yüksek risk taşırlar. Sigara içmek ve alkol kullanmak, fazla kilolu olmak kalp krizi riskini arttırır.

Kalp krizinden korunmak için düzenli spor yapmak, sağlıklı beslenmek, şeker ve şekerli gıdalardan uzak durulmalıdır. Düzenli olarak sebze meyve ve tahıl ürünleri bol tüketilmelidir. Tuz ve yağ bazlı hazır gıdalardan uzak durarak kalp krizinden korunabiliriz. Eğer ailenizde önceden veya hala kalp hastalığı geçiren birileri var ise düzenli kontrol yaptırılmalıdır.

Yorumlar