İŞTAHSIZ ÇOCUKLARA YAKLAŞIM BİÇİMİ

Büyüme çağında çocuklarda görülen iştahsızlık, birçok anne babanın problemidir. Çocuklarda görülen iştahsızlığın nedenleri psikolojik ya da fizyolojik olarak iki ana temele ayrılsa da sorunun ailenin yeme alışkanlıklarından da kaynaklanabileceğini unutmamak gerekir. Sorunu tetikleyen etkenleri araştırarak işe başlamanız iştahsızlık sorununu çözmede size büyük yardımı olacaktır.
İŞTAHSIZ ÇOCUKLARA YAKLAŞIM BİÇİMİ
Çocuğun normal yaşamda evde pişirilen yemeği beğenmemesi, arkadaşlarının yediklerine özenmesi, tv reklam ve çevrede gördüğü özendirici yemek ve fast food alışkanlıkları, aile içindeki sevgisizlik ve ilgisizlik, eğitim için gittiği ortamlarından duyduğu memnuniyetsizlik, ailenin yemek konusunda gösterdiği ısrarcı tutum da iştahsızlık sorununu tetikleyen diğer faktörlerdir.

Fizyolojik İştahsızlık

İştahsız çocuk yemek yerken tabağıyla oynuyor, ağzına aldığı lokmayı uzun süre ağzında tutuyorsa, çocuğun bir yutma sorunu ya da ağrı duyduğu bir başka sıkıntısı olasılığını değerlendirmek gerekir.

Çocukların iştahsızlıkla ilgili sorunları baş göstermeden doktor kontrollerinin mutlaka zamanında yapılması, besin alerjilerine karşı alerjik testlerinin yapılması, yeme alışkanlıklarının gözlem altında tutulması özellikle annelerin dikkate alması gerekenlerdendir. Çocukluk çağında iştahsızlık ve yeme sorunlarıyla doktora başvuran ailelerin oranı %20-35 dolayındayken, büyüme geriliği görülen çocuklarda bu oran %33-90’a kadar çıkmaktadır.

Demir eksikliği anemisi, bağırsak parazitleri, ateşli enfeksiyon hastalıkları, diş çıkarma gibi durumlar da çocuklarda görülen iştahsızlığın sebepleri arasında yer alabilir. Çocuklarda Bağırsak paraziti gibi önemli bir sağlık problemi için ailenin özellikle yediği sebze meyvelerin iyice yıkanarak verilmesi hijyenik koşulları sağlanması ve tedavisinin iyi takip edilmesi, doktor tarafından verilen ilaçların zamanında alınması sonrasında iştahsızlık takibini yapmak gerekir.

Psikolojik İştahsızlık

Eğer çocuğun iştahsızlık sorununun kaynağında, aile içi şiddet, boşanmak üzere olan anne baba, aileye yeni katılacak bir bebek haberi, kardeşler arasında kıskançlık, anneanne, dede gibi aile büyüklerinden birinin kaybı gibi çocuğu etkileyen bir sebep varsa bir psikolog ya da pedagogtan yardım alınmalıdır. Çocuklarda iştahsızlık nedenleri sık olmamakla beraber psikolojik kaynaklı olabilmektedir. Bunun için uzman desteği almaya özen gösterin. Uzman görüşlerini de uygulamalı ve sonucu kısa sürede almalısınız.

Yorumlar