İÇ VE DIŞ HEMOROİD BELİRTİLERİ NELERDİR?

Hemoroid, anüs bölgesindeki damarların genişleyerek, yumaklar oluşturmasıdır. Halk arasında genellikle, mayasıl ve basur gibi isimlerle bilinir. İç hemoroid ve dış hemoroid olarak ikiye ayrılırlar. Kimi zaman belli nedenlerden dolayı, bu damar yumakları, anüsten dışarı sarkarak, şikâyetlere neden olur. Hastalıkların çoğu rahatsızlık verici ve insan yaşamının kalitesini bozacak şekildedir.
İÇ VE DIŞ HEMOROİD BELİRTİLERİ NELERDİR?
İnsanın yaşam kalitesini bozar mı? Evet, yaşam kalitesini bozan hastalıklardan biridir. Her hastalık oluşumunda altında yatan temel nedenlere bakılmalıdır. Hemoroid oluşumuna neden olan unsurların bilincinde olmak, hastalığın hiç yaşanmamasına veya ameliyat sürecine girmeden, hastalığın iyileşmesine neden olacaktır.

Hemoroid Belirtileri Nelerdir?

Hemoroid hastalığı rahatsızlık verici düzeyde bir hastalıktır. Genel olarak herkeste aynı belirtiler görülebilir. Makat bölgesinde kaşıntı ilk gelen şikayetler arasında yer almaktadır. Sonrasında, açık kırmızı renkli kanama belirtileri görülür. Özellikle tuvalette ağrılı şekilde şikayetler devam ederken, şişkinlik oluşumu meydana gelir. Kaşıntı ilk gelişen şikayet belirtisi olduğundan pek önemsenmez. Fakat tahriş ve şişkinlik meydana geldikten sonra, hastalık süreci giderek ağırlaşmaya devam eder. Ağrı ve kanama şeklinde dışkılama söz konusu olduğunda, hastalık gündelik yaşamı zorlaştırıcı hale gelmeye başlar.

Hemoroid belirtileri iç hemoroid ve dış hemoroid olarak iki şekilde incelenmektedir. Çünkü iki hemoroid hastalığının belirtileri farklı olarak ortaya çıkmaktadır. İç hemoroid belirtileri nelerdir? Dış hemoroidden farklı olarak daha ağır seyretmektedir. Dışkılama sırasında makattan kan gelmesi ve 1 haftayı geçen şikayetler sonucunda mutlaka hemoroidden şüphelenmelisiniz. Ayrıca, hemoroid kanamaları kansızlık şikayetleri oluşumuna neden olmaktadır. Bu yüzden bu kanamalar ciddiye alınmalıdır.

Bilinmesi Gerekenler

Anüsün iç kısmında şişlikler halinde meme oluşumu meydana gelmektedir. İç Hemoroid nedir? Dediğimizde, anüsün içerisinde genişleyen damarlarların, yumaklar veya meme oluşturması diyebiliriz. Bu meme kesecikleri, dışkılama sırasında dışarıya sarkarak, tekrar kendiliğinden içe çekilmektedir. Kimi ağır vakalarda sarkan kısım anüs içerisinde girmeden, dışarıda kalmaktadır. Bu durumda şikâyetler artmaktadır.

Kaşıntıya Önem Verin

Damarların genişlemesi sonucunda anüsün çevresi ve dış kısmı şişkin hale gelmektedir. Kaşıntı iç hemoroidin en belirgin şikayetleri arasında yer alır. Özellikle makat çevresinde bulunan şişlikler, kıyafetlere teması sonucu, kaşıntıya neden olmaktadır. Hmeoroidin ağrılı olması, hastalığın ileri seviyede olduğu anlamına gelir. Makattan sarkan, meme, anüsün kasları ile sıkışarak ağrıya neden olmaktadır.

İç çamaşırda ıslaklık ve kötü koku belirtileri de hemoroid belirtilerindendir. Makattaki şişkinlikler apse yaptığında, sızıntı yaparak çamaşırı ıslatabilirler. Dış hemoroid nedir? Belirtilerinde, dış görünümdeki estetiği bozan bir görüntü oluşumu mevcuttur. Anüsün dış kısmının, deri altında şişkinlik meydana gelir. Genellikle kabızlık sonucu ve fazla ıkınma sonucu ortaya çıkan rahatsızlık belirtilerindendir. İç hemoroid şikâyetlerinden hafif kaşıntı ve şişkinlik belirtileri görülür. Erken tedavi, hastalığın ilerlememesi açısından önemli bir durumdur.

Yorumlar