BÖBREK HASTALIKLARI VE HASTALIK BELİRTİLERİ NELERDİR?

Sağlıklı her insan da iki böbrek bulunur. Böbreklerimiz sırtımız da omurgaların olduğu kısımda bel kemiğine yakın sağ ve sol tarafımızda bulunur. Böbreklerimizin çeşitli işlevleri vardır. Sağlığımız açısından çok önemlidir. Böbreklerimiz vücudumuzdaki zararlı maddeleri süzerek idrar yolu ile atmamızı sağlar.
BÖBREK HASTALIKLARI VE HASTALIK BELİRTİLERİ NELERDİR?
Böbrekler kemik iliğinde ki kan hücrelerini olgunlaştıran eritropoietin bir hormonun yapısına sahiptir bu yüzden böbreklerimiz vücudumuzdaki kan seviyesini düzenler ve bizi kansızla karşı korur. Vücudumuzdaki bazı vitaminlerin sentez eder ve kalsiyum ve fosfor dengesini düzenler.

Vücudumuzun asit ve temel dengesini böbreklerimiz tarafından düzenlenir. Eğer sağlık bir insansak iki böbreğimiz vardır ve bazen çeşitli hastalıklar yüzünden önceden bir tedbir alma dağımız için böbreklerimiz zarar göre biliyor ve bazı kişilerde doğuştan gelen böbrek rahatsızlıkları da görüle biliyor.

Böbrek Hastalıkları

Her insanda olmasa da bazı kişilerde görülen doğuştan gelen böbrek rahatsızları böbrek yetmezliği gibi hastalıklar vardır ve çeşitli böbrek hastalıkları vardır. Bunlar; Albümin, Böbrek kanseri, Böbrek yetmezliği, Böbrek taşı, Nefrit, Üreme gibi çeşitli hastalıklardır. Bu hastalıkların bazıları önceden oluşan bir rahatsızlığımız tedbirini almadığımız için böbreklerimiz zara görmüştür ya da böbrek hastalığımız ufak bir rahatsızlığında farkına varmamış olduğumuz için rahatsızlığımız ilerlediği için oluşan bir hastalık tır. Eğer böbreklerimiz işleminin yitirir ise vücut sürekli zararlı madde tüketir ve hastalıklara yenik düşer.

Böbrekte Oluşan Bu Hastalıkların Belirtileri

Genel de böbrek rahatsızlığın başlangıcı ağrısız olur anlamak zor olur başta ama bazı belirtileri vardır onlardan bazıları; idrarın kanlı olması, sık sık idrara çıkma, hiç idrar yapmama, nefes darlığı, karın kısmında ağrı, böbreklerde ağrı olması, idrar yapıyorken acı olması idrar yolunda sızlama yanma olması hastalığın başlama belirtileri olabilir. Erken tanı edildiğin de tedavi olanağı ve işleme süreci daha çabuk olabilirken geç kalındığında uzun bir tedavi süreci ve ağrılı sancılı günler geçirir.

Ve çok daha geç kalırsa tedavi olma durumu çok az her geç kalınan zaman böbreğini ömrünü azaltır. Böbrek iflas etmesi durumda böbrek nakli gerekir ya da diyaliz makinesine bağlı olarak yaşamını sürdürür.

Yorumlar