BEL FITIĞI GEÇER Mİ?

Bel fıtığı, bel ağrısı şikayetleri ile ortaya çıkar. Hastanın mutlaka fizik tedavi uzmanı olan bir doktora görünmesi gerekmektedir. Bel fıtığında erken teşhis konursa, erken tedavi yöntemleri ile hasta kısa sürede iyileşebilir. Ağrıyı azaltıcı ilaçlar, kas spazmını engelleyici kas gevşeticiler ve fizik tedavi yöntemleri uygulanarak, hasta tedavi edilir. Fizik tedavi teknikleri farklı yöntemlerden oluşmaktadır.
BEL FITIĞI GEÇER Mİ?
Vücudun dokusundaki kaslara elektrik akımı verilerek, soft lazer ve elektroterapi uygulaması yapılır. Daha sonrasında bel fıtığına özel farklı masaj teknikleri kullanılarak, hastanın iyileşmesi sağlanır. Sinir sıkışması gibi şiddetli ağrılarda, nöropatik ilaçlar gibi özel ilaçların kullanılması sağlanır. Bel fıtığı tedavisinde ağrının şiddetli olduğu ve hareketi kısıtladığı durumlarda, bele enjekte edilen iğneler sayesinde, ağrı giderilebilir.

Günümüzde teknolojik gelişmeler sağlık alanına da yansıyarak, halk dilinde, uzay tedavisi olarak anılan, Spinal dekompresyon tedavisi uygulanmaktadır. Bu tedavi yöntemi ile hastalar ameliyatsız şekilde tedavi olabilmektedir. Kullanılan bir diğer tedavi yöntemi de manüplasyon tedavisidir. Bu tedavi yöntemi mutlaka uzman bir kişi tarafından uygulanmalıdır. Hastanın hareketini kısıtlayan bölgeye bir takım uygulamalar yaptırılmasıyla gerçekleşen bir tedavi yöntemidir. Fizik tedavi uzmanları, bel fıtığına bağlı ortaya çıkan şikayetlere bakarak, kişiye uygun tedavi yöntemlerini belir ve uygular.

Bel Fıtığında Proloterapi ile PRP tedavisinin Faydaları

Günümüzde bel fıtığı tedavisinde, PRP ve Proloterapi yöntemleri sıklıkla kullanılmaktadır. Tedavi sürecinin olumlu sonuçlanmasına neden olmuştur. Hastanın ağrıya neden olan bel bölgesindeki dokulara, enjeksiyon yapılarak, buradaki dokuların kan dolması sağlanarak, ağrıları giderilmektedir. Hastanın bel fıtığı seviyesi ve ağrısına göre, ne kadar sürede ve kaç seansta yapılacağına karar verilir.
Günümüzde cerrahi işlem uygulanmadan tedavi edilen bel fıtığı, uygulanan basit yöntemlerle geçmektedir.

Cerrahi işlem yapılsa da yapılmasa da, yaklaşık olarak aynı işlemler uygulandığından, aynı sonucu vermektedir. Hastanın bel dokusuna enjekte yöntemiyle yapılan tedavi yöntemi ile başarılı sonuçlar alınmaktadır. Cerrahi işlem yapılacak olan bel fıtığı hastalarının şikayetlerine bakıldığında, eğer hasta ileri derecede ağrı, his kaybı ve dışkı tutamama gibi şikayetleri varsa, cerrahi işlem gerektirir. Bel fıtığı iyileşme sürecinde, ağrı giderilmesi süresi 2 haftada sonuçlanırken, bel dokularının yenilenmesi bir yılı geçmektedir.

Yorumlar