AMELİYATSIZ DİZ KİREÇLENMESİ TEDAVİSİ

Bilindiği gibi diz kireçlenmesi, kondromalazi patella yani dizde oluşan kıkırdak incelmesi adı ile anılmaktadır. Koşullara göre ilaç tedavisi ve fizik tedavisi ile hastalığa cevap bulmak için çözümler aranmaktadır. Ayrıca prp, proloterapi ile kök hücre tedavisi için uygulanan ve enfeksiyonlarda başarılı sonuçlar alınan tedavi yöntemlerine yönelmeler görülmüştür.
AMELİYATSIZ DİZ KİREÇLENMESİ TEDAVİSİ
Başarılı operasyonların alınmasındaki en önemli kanıt bilimsel çalışmalar ile desteklenmektedir. Bunun için de alanında uzman hekimlerden destek alınması sağlıklı bir sonuca ulaşmanıza olanak sağlar.

Proloterapi İle PRP Uygulaması

Günümüzde adını trombositten almıştır. Platelet – pıhtılaşma hücresidir. Platelet rich plazma teriminin baş harfleri kullanılarak adını alan zengin plazma hastalığıdır. Bu durumla karşılaşan hastalara uygulanacak olan 20-40 CC kandaki pıhtılaşma hücrelerinden olan trombositler santrifüj edilip ayrıştırılarak, prd deki bu hücreler kalsiyum klorürle birleştirilerek, eklem içine enjekte edilmektedir. Buradaki amaç, büyüme hormonu ve doku iyileştirici özelliklerin aktivasyon sonucu kısa veya uzun vadede dokularda iyileşme olabileceği hedeflenir.

Pa, PRP Nedir?

Özel bir ışın uygulaması ile vücuda verilen PRP, pohoto – aktivasyon işlemi, pıhtılaşma hücrelerinde görülen hormonu ve doku iyileştirici faktörler ile ek olarak dokulardan ödem ve iltihabı ilerlemesini durdurarak, iyileşme görülmesi için çalışmalar yapılmaktadır. Bu işlemlerden sonra hasta takibe alınarak, hemen iyileşme yaşanıp – yaşanmadığı izlenir. Bu tedavi sonunda büyük oranda ağrıların azaldığı görülmektedir.

Ploroterapi

Vücuttaki kıkırdak dokuları, bağ, tenden hücrelerinin yenilenmesi ve çabuk iyileşmesi aynı zamanda ağrıların giderilmesi için enjeksiyon yardımı ile ihtiva edilmesi sağlanan tedavi çeşididir. Normalde ilaç kullanımına gerek olmadan vücudun kendi kendine iyileşme mekanizmalarını harekete geçirmektedir.

Proloterapi işlemlerinde doku ile uyuşan bir irritasyon üretip uzuvların direnç sistemi doğrultusunda tedaviyi en etkili hale geçirecek, iyileşmesi için solüsyonlar takviye edilir. Bu tür solüsyonlar çoğunlukla serum fizyolojik, dekstroz, PRP veya lokal anestezik birleşimlerinden meydana getirilmektedir. Kişinin doku yapısına ve hastalığın ilerlemesi yönünde daha değişik solüsyonlar birleştirilerek, tedavi sonucu alınması beklenmektedir. Bu yöntemin işlem sunum çalışmalarına göre Proloterapi, Nöral Proloterapi, ProloPRP olarak tanı konulmaktadır.

Yorumlar