YOZGAT ÇEKEREK GENEL TANITIM

Yozgat ilinin en güzel ve en özel ilçelerinden birisi olan Çekerek, il merkezine 90 km mesafesindedir. İlçeye gitmek için Yozgat il merkezine otobüsbileti almanız gerekmektedir. Çok önceleri Hacıköy adında bir köy olan ilçe, daha sonra ki zamanlarda tek tek Tokat’ın Zile ilçesine, Sorgun ve Kadışehri ilçelerine bağlandı.
YOZGAT ÇEKEREK GENEL TANITIM
Fakat 1944 yılında Yozgat iline bağlanarak ve çekerek ırmağının ismini alarak ilçe statüsüne ulaşmıştır. İlçede 40 köy ve 4 belde bulunmaktadır. Birkaç tarihi yapısı ve eserleri ile gezip görülmesi gereken yerler arasında yeralan ilçenin ulaşımı da oldukça kolaydır. İlçeye ister Yozgat il merkezinden kalkan otobüsler ile isterseniz de taksi ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ancak ilçeye bilet alırken, Yozgat otogarını, iniş biniş saatlerini bilmeniz gerekmektedir.

 Çekerek’i Ziyaret Etmek İçin 5 Sebep

1.Tek bir yapısı ile gezip görmeye değer bir yerdir.
2. Tarihi eserleridoğal güzellikleri ile herkesin görmeyi istediği yerlerin en başında gelmektedir.
3.  Şehrin kalabalığından ve gürültüsünden uzaklaşıp,  doğal güzelliklereşliğinde bir hafta sonu kaçamağı için tercih edilebilecek mükemmel bir yerdir.
4.  Güler yüzlü misafirperver halkı ile misafirlerine muhteşem bir tatil imkânı sunmaktadır
5.  Birbirinden güzel ve lezzetli yöresel lezzetleri bulunmaktadır.

Çekerek Gezilecek Yerler

Çekerek ilçesinde gezinize ilçeye özel yapan tarihi yapıdan başlayabilirsiniz. Bu yapı Kızlar kayasıdır.   Süreyya Bey barajı ile çekerekırmağı ile ayı güzergâh bölgeden bulunan bir yapıdır.  Sivri kaya ile su sarnıcı üzerinden ırmağa inilen bir alanda olan Kızlar kayasına, aşağı tarafa inerek ulaşabilirsiniz.   Kızlar kayası Çekerek’i gezmekiçin yeterli gelmektedir. Bunun dışında Kızlar kayasının karşısında bulunan Şato Parkını da mutlaka görmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda yeni bir kültüre doğru yelken açtığınızı da unutmamalısınız. Yozgat görülmesi gereken bölgeler arasında önemli bir yere ve konuma sahiptir.

Çekerek’te Ne Yenir? Neleri Meşhur?

Çekerek de; helle, gebol, , Yozgat böreği,  arabaşı, çullama, incir uyutması,  pezzik cacığı, mayalı bazlama,  desti kebabı bezdirme ve patatesli Yerköy çorbası gibi yöreye ait yöresel lezzetleri mehurdur.  Bu lezzetleri mutlaka tatmanız gerekir.

Yorumlar