UZUN SÜRE BİLGİSAYAR BAŞINDA ÇALIŞMANIN ZARARLARI NELERDİR

Yoğun iş temposu ve okul hayatında günün yarısını ve hatta yarısından çoğunu bilgisayar başında geçirmekteyiz. Bu durum vücudumuzda ve ruh halimizde istenmeyen sonuçlar doğurmakta ve genelde göz, bel, boyun ve el bileğinde ağrılar yaşanmaktadır. Böyle olunca iş veriminde de ciddi bir düşüş görülmektedir.
UZUN SÜRE BİLGİSAYAR BAŞINDA ÇALIŞMANIN ZARARLARI NELERDİR
Bu durumun sizi en az derecede etkilemesi için sağlıklı bir çalışma ortamı oluşturmanız gerekiyor. Yoğun geçen iş günlerinde kendinizi zorlamamaya ve tekrarlanan hareketleri yaparken mola vermeye dikkat etmelisiniz. Vücudunuzu ve zihninizi yoracak şeylerden uzak durursanız çalışma ortamında iş veriminizi artırmakla birlikte sağlığınızı da korumuş olursunuz.

Uzun Süreli Bilgisayar Kullanımının Doğurduğu En Sık Hastalıklar Nelerdir?

Kontrolsüz bilgisayar kullanımı sonucu en sık görülen hastalıkların başına boyunda kas zorlanması, el bileklerinde sinir sıkışması, başparmak ve el bileklerinde tendon iltihaplanması aynı şekilde omuz ve dirseklerde tendon iltihaplanması görülmektedir. Bunların başlıca sebepleri mola vermeden çalışma ve kontrolsüz bir şekilde klavye ve mouse kullanımıdır.

 Aynı şekilde yorgunluk, halsizlik ve ruhsal hastalıklar da görülmektedir. Bir araştırmaya göre depresyonda geçirdiğiniz süre bilgisayarda geçirdiğiniz süre ile ilişkilidir. Uzun süre bilgisayar başında durma kendini dış dünyaya kapatma gibi sonuçlar da doğurabilmektedir. İş için olsa dahi kendinizi bilgisayar ortamına kaptırmamaya dikkat etmelisiniz.

Bu durum arkadaş çevrenizi de etkileyebilir artık dışarda vakit geçirmeyi istemeyebilir kendinizi bilgisayar başında daha güvende ve iyi hissettiğinizi düşünebilirsiniz. Oysa bu durum sizin ruh sağlığınıza iyi gelmemekle birlikte kısa veya uzun süre depresyon atakları yaşamanıza sebep olabilir.

 Bilgisayar Başında Çalışırken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekiyor?

•    Tekrarlı ve zorlamalı bir klavye ve mouse kullanımı el bileklerinize zarar vermektedir bu yüzden bunları sürekli bir şekilde değil de mola vererek kullanmalısınız.

•    Uzun süre aynı pozisyonda kalmamalı ve vücudunuzu yoracak bir çalışma pozisyonu içinde olmamalısınız. •    Bilgisayar yüksekliğine ve aynı zamanda size olan yakınlığına dikkat etmelisiniz. Bu durum bedeninize zarar verdiği kadar iş veriminizi de etkilemektedir.

•    Çalıştığınız ortamın çevresel etkenlerine, aydınlatmasına, sıcaklığına ve ortamın nemine dikkat etmeli eğer yetersiz seviyedeyseler bunları düzeltmeye çalışmalısınız.

•    Kontrolsüz bir çalışma yerine ara ara mola vererek çalışırsanız iş veriminiz de artacaktır.

Ve eğer işinizi sevmiyorsanız bilgisayar başında durmak sizi oldukça yoracaktır. Gelecek planlarınızı iyi yapmalı ve sevmediğiniz bir işte çalışmak zorunda kalmamanız sizin ve ekip arkadaşlarınız için iyi olacaktır.

Yorumlar