TIRNAK BAKIMININ İNSAN SAĞLIĞI ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

Günlük yaşantımızda farklı amaçla farklı yerlerde bulunuruz. İnsan olarak yaşantımızı idame ettirmek içinse kullandığımız en önemli organlarımızdan birisidir ellerimiz ve tırnaklarımızdır.
Sağlık açısından tırnak bakımı önem teşkil etmektedir. Çünkü gün boyunca hepimiz evde, işte, okulda, toplu taşıma araçlarında ve aklımıza gelebilecek her yerde vakit geçirmekteyiz.
TIRNAK BAKIMININ İNSAN SAĞLIĞI ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ
Gün içinde havada uçuşan tozlar, cisimlerin üzerinde bulunan gözle görülmeyen mikro organizmalar zamanında bakım yapılmayan tırnaklarımızın içinde yuva yapar ve birikir İşte bunlar da insan sağlığını ciddi anlamda tehdit eden hastalıklara davetiye çıkarmaktadır.

Bunlara örnek vermek gerekirse, nezle, grip, ağız içi aftları ve ağız içi yaraları bunlara birer örnektir. Bir ev hanımını örnek alalım; zamanında tırnak bakımını yapmamış, pek önem göstermemiş, bu el ve tırnaklarıyla okuldan gelecek çocukları ve işten gelecek eşi için yemek yapmaya koyuldu ve gözleme yapmak için hamur yoğurmaya başladı, Eliyle yaptığı bu işleme devam ederken de tırnakları da bu işten nasibini aldı. Yani önlem almadığı için tırnaklarındaki biriken mikroplar hamura geçti. Akşam eve gelen aile üyeleri ise yorgunluk ve açlıkla bu hazırlanan yemeği yedi ve mikropları dolaylı yoldan ağızla alarak vücuda soktu.

İnsan Sağlığı Üzerindeki Etkileri

Eğer vücut direnci de düşükse ertesi gün ateşlenme, baş ağrısı, halsizlik, ve buna benzer şikayetlerle karşılaştı bu durumlar insanın günlük yaşantısını sekteye uğratacak boyutlara kadar ulaşabilir. Aynı durum bebekler ve çocuklar için daha çok sorun teşkil etmektedir. Küçük yaştan itibaren çocuklarımıza tırnak bakımının vücudumuz ve sağlığımız için önemli olduğunu, eğer dikkat etmezlerse ne gibi sorunlara yol açacağını anlatmalıyız. Çünkü, eğitim küçük yaşlarda başlar. Nasıl tuvalet eğitimini, yemek ve sofra adabını çocuklarımıza öğretiyorsak bunları da öğretmeliyiz. Sağlık açısından başka birde görsellikte çok önemlidir. İçi kararmış, uzamış tırnaklı insanlar toplum içinde itici bir hale gelir. Bu kişinin bir esnaf olduğunu düşünelim, kimse o esnaftan alışveriş yapmak istemeyecektir. Yada sosyal hayatta arkadaşlarımız bizden uzak duracaklardır. Diyelim ki bir iş görüşmesine gideceğiz; nasıl saç, baş kıyafet, konuşma jest ve minikler önemliyse tırnak bakımı da göze çarpacak detaylardan en önemlilerinden biridir.

Tırnak Bakımı Nasıl Ve Nerelerde Yapılır?

Aslında bu çok kolay ve ucuz bir önlemdir. Vaktimiz yok ve maddi durumumuz iyiyse kuaför ve güzellik salonlarından yardım alabiliriz. Yada vaktimiz bol ise edineceğimiz küçük bir tırnak makası, ufak bir törpü bu işi çözmemize yardımcı olacaktır. Herkes bu konuda bilinçlenir ve tedbir alırsa daha sağlıklı toplumlar yetişir ve özgüvenimiz yerine gelir.

Yorumlar