SOSYAL MEDYA DOLANDIRICILIĞINA DİKKAT EDİN

Sosyal medya dolandırıcılığı konusunu ele almadan ‘’dolandırıcılık’’ nedir, bu konuyu öncelikle açıklamamız gerekmektedir. Dolandırıcılık, aldatma amacı ile yapılan kasıtlı ve haksız bir eylemlerdir. Bir kimseyi, hile yaparak aldatıp, onun veya başkasının zararına olarak, kendisine veya başkasına yarar sağlayan kişi, bu eylemiyle dolandırıcılık suçu işlemiş olur.
SOSYAL MEDYA DOLANDIRICILIĞINA DİKKAT EDİN
Dolandırıcılar, sosyal medyalarda açtıkları sahte hesaplarla ve bu açtıkları sahte hesaplar aracılığı ile sizin bir tanıdığınız veya yakınınız gibi gönderdikleri mesajlarla, belirli bir adrese para yollamanızı isteyerek sizleri mağdur edebilir.

Sosyal medya dolandırıcılığı, genellikle internet üzerinden yapılmaktadır. Özellikle her hangi bir siteye girdiğinizde, çok yaygın olan reklamlar, dolandırıcıların en gözde malzemelerinden biri olarak yer almaktadır. Yanlışlıkla veya istemeyerekte olsa tıkladığınız bir reklam, başınıza telafisi mümkün olmayan işler açabilir. Bu nedenle, internette gezerken, tam anlayamadığınız site ve reklamlara tıklamamanız, dolandırıcılığa karşı çok basit ve önemli bir önlem olacaktır.

Kişisel Bilgilerinizi Paylaşmayın

Sosyal medya hesaplarınızın internet sayfasında, ekranın herhangi bir yerinde bulunan ve özellikle cep telefonu ve elektronik eşya satışı yapan sitelerde, yapılan alışveriş neticesi, gerçekleşen dolandırıcılık, bu işi yapan şahısların gözdesi haline gelmiş durumdadır.

Bu gibi alış veriş reklamlarında satılan ürünler, piyasadaki normal ürünler gibi tanıtılarak ve çok düşük fiyatlar sunulmaktadır. Bu alışverişte, dolandırıcılık işini aramak gerekmektedir. Çünkü bu alacağınız ürün, piyasada belli bir değeri varken, neden çok düşük fiyatlara satılıyor, diyerek düşünmek gerekir.  O nedenle, bu gibi siteler veya reklamlara, kesinlikle girmemek veya onay vermemek gerekmektedir.

Telefon Kullanırken Dikkat Edin

Dolandırıcılık şekleri daha çok sosyal medyadan yapıldığı gibi ikinci olarak da cep telefonu aracılığı ile yapılmaktadır. Bu gibi dolandırıcılık mağduru olmamak için çeşitli önlemler alabilirsiniz. Bu önlemlerin başında, kişisel bilgilerinizi güvenmediğiniz veya teyit etmediğiniz kişi veya sitelere vermemeniz alacağınız önlemlerin başında yer almaktadır. Nüfus cüzdanınız ve pasaportunuz, doğum tarihiniz, TC kimlik numaranız, eğitim durumunuz, medeni haliniz, özellikle anne kızlık soyadınız ve yakın akrabalarınızın bilgilerini, sosyal medyada ya da herhangi bir internet sitesinde kesinlikle paylaşmayın.

Yapacağınız işlem sırasında bu bilgileri girmek zorunda olursanız, doğum tarihi veya gerekli başka bilgilerinizi yanlış verin. Şifrenizi çözülmesi zor olan şifre kullanın. Kredi kartı bilgilerinizi, her ne şekilde olursa olsun, kimseyle paylaşmayın. Tüm bankacılık işlemlerinizi, sadece banka web sitesi üzerinden gerçekleştirin. Sadece güvenilir olduğundan emin olduğunuz sitelerden alışveriş yapın. Sosyal medya, keyifli ve eğlenceli olduğu kadar, tehlikeli bir silah olarak da kullanılabilmektedir. Bunun farkında olarak sosyal medya kullanımı çok daha güvenli olacaktır.

Yorumlar