RİZE ARDEŞEN GENEL TANITIM

Ardeşen Karadeniz bölgesinin nefesi denilecek kadar doğasıyla özdeşleşmiş güzel bir ilçesidir. Rize Karadeniz bölgesinin başlı başına nefesi durumunda olan ormanlarla kaplıdır. Ardeşen yaz kış her mevsim oldukça fazla ziyaretçi ağırlar. Yaz aylarında serin bir hava bol oksijen isteyen yerli yabancı herkes kendini Ardeşen yaylasına atar.
RİZE ARDEŞEN GENEL TANITIM
Özellikle tarihi dokusunun bozulmadan korunuyor olması burayı insanlar için bir cennet olarak nitelenen bir yer haline getirmiştir.  Ülkemizin ciğerleri durumunda olana Karadeniz bölgesinin her ili ve ilçesi temiz hava ve bol oksijen bakımından bulunmaz bir nimet konumundadır. Özellikle Rize Ardeşen bu ciğerlerin en temel noktası olarak kabul edilir.

Uzun yaylaları, derelerden akan temiz ve soğuk suları dört tarafının ormanlarla kaplı olması burayı tatilciler için cazip bir merkez haline getirir. Buraya yolculuk etmek için otobüs bileti almak demek bir gün daha ömür uzatmak demektir ki orada göreceğiniz doğa, soluyacağınız oksijen size yaşadığınızı hissettirecek.

Ardeşen'i Ziyaret Etmek İçin 5 Sebep

•    Bol bol oksijen solumak
•    Temiz havada yaylalarda yürüyüş yapmak
•    Karadeniz Bölgesinin tarihini yerinde incelemek
•    Sebzenin her çeşidini en lezzetli haliyle tüketmek
•    Ardeşen yaylasında sakin bir tatil geçirmek, dinlenmek

Ardeşende Gezilecek Yerler

Ardeşen Rize'nin en güzel ilçelerinden biridir. Adını Osmanlı padişahı Yavuz Sultan Selimden alan bu ilçede gezilip görülmesi gereken birçok yer bulunur. Rafting ve yayla turizmi ile ön plana çıkmaya başlayan ilçede, Fırtına deresi, Yeniyol deresi, Konak deresi ve Dolana çay gezilip görülmesi gereken doğal güzelliklerin başında yer alır. Ardeşen Karadeniz bölgesinin tüm ilçeleri gibi başlıca geçim kaynağı olan çay bahçeleri ile dolu bir doğal güzelliğe sahiptir. Buraya yolu düşen herkes o çay bahçelerini görmek ister.

Ardeşende Ne Yenir Neleri Meşhur

Ardeşen Karadeniz mutfağının tüm güzelliklerini doğasın da içine katarak ziyaretçilerinin önüne sermektedir. Buraya yolu düşüp de çay içmeden dönen yoktur diye çay içmeyi tavsiye etmeye gerek yoktur diye düşünüp yemeklerinden bahsetmeye başlayalım. Sebzenin her türlüsünden binbir çeşit yemek yapılan Ardeşende mutlaka, Hamsikoli, Hamsi Pilavı, Hamsi cığırtası, hamsi çorbası, Pekmezli Kabak, Kortoto çorbası, Çumur, Erişte Lokumu, Pepeçura gibi yöresel lezzetlerin tadılması gerekir.

Yorumlar