POS CİHAZI HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Kredi kartı, vadesiz hesap kartı, banka kartlarının işlem yapılması için kullanılan cihazlardır. İngilizce açılımı 'Point Of Sales Terminal' olmakla beraber bunun Türkçe karşılığı ise 'Satış Noktaları Terminali'dir.
POS CİHAZI HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER
Yaptığı işlemleri telefon hattı üzerinden yaparak, alınan ürünün ücretini kişinin bakiyesinden düşen veya kişinin ödeme sınırına sahip olan kartına alışverişin bedelini veresiye olarak yazan, çeşitlerine göre kullanıcılara yapılan işlemler üzerinden ekstra bonus gibi imkanlar sağlayan, ürünün ücretinin üzerinde yazdığı fişin çıktısının alınması zorunlu olması sayesinde vergi kaçakçılığının da önüne geçen kullanışlı bir teknolojik üründür.

Girilen kart üzerinde yer alan çipler sayesinde kişinin hesabını tanıyan ve hesapla uyumlu olan şifre girilmediği takdirde herhangi bir alışverişte bulunmayan pos cihazları nakit paradan bağımsız bir şekilde daha pratik olarak alışverişin kolay hale gelmesini sağlamaktadır.

Pos Cihazı Nasıl Kullanılır

Ürünlerin barkodları okutulduktan sonra en son toplam tutar belirlenir ve ardından kredi kartı veya banka kartı pos cihazına sokularak pos cihazının ilgili kartı tanıması beklenir ve ardından giriş tuşuna basılarak kartın şifresi girilir. Her bankanın kendisine ait farklı bir pos cihazı bulunmakla birlikte müşterinin vereceği kart aynı bankanın pos makinesinden işlem yapar.

Toplam tutarı tek seferde çekebilmekle birlikte, fiyat üzerinden vade farkı alarak 36 aya kadar taksitte yapılabilir veya kart limiti eksi sınırına düşecek şekilde de işlem tamamlanabilir. Kartın şifresi girildikten sonra ürünlerin toplam fiyatı pos cihazına girilerek kart üzerinden otomatik bir şekilde kişinin kart bakiyesinden hesap düşülür. Yapılan işlemden fazla tutar çekilmesi, taksit yerine miktarın tek seferde çekilmesi gibi hatalar oluştuğu takdirde işlem iptal edilebilir veya kişinin hesabına toplam tutar geri iade edilebilir.

Eğer kart kullanıcısı şifresini 3 kere arka arkaya yanlış girerse hesabı otomatik olarak bloke olmuş olur. Farklı bir durum olarak eğer kullanıcı şifresini unutmuş olursa kart pos cihazına takıldıktan sonra müşteri temsilcisinin cihaz üzerindeki ilgili tuşa basması sayesinde işlem şifre istenilmeden de tamamlanılabilir.

Yorumlar