MODEM RESETLEME NASIL YAPILIR?

Günlük hayatımızda kullandığımız modemlerimizi bazı zamanlarda resetlemek durumunda kalabiliriz. Neden mi? Bilgisayar donmuş ve işlem yapmıyor olabilir yada akımlar gidip geldiğinden teknik bir hatadan dolayı modem normal çalışmaya başlayamayabilir.
MODEM RESETLEME NASIL YAPILIR?
Modem kurulumunu yapmak için şifreyi girmek istediğinizde hatalı şifre uyarısı alıyorsanız muhtemelen şifreyi ya unutmuş yada değiştirmiş olmalısınız. Ama bilmelisiniz ki şifre olmadan ara yüze giremez ve modem kurulum işlemi gerçekleştiremezsiniz. Kendiniz belli bir süre sonra default değerlerini değiştirmediyseniz şifre standart olarak 12345 olmalıdır.

Ama default değerleri değiştirilmişse modemi resetlemeniz ve fabrika ayarlarına geri dönmeniz gerekir. Fabrika ayarlarına dönme işlemi yapıldıktan sonra modemin çalışması için kullanıcı adı ve kullanıcı şifrelerinin yeniden girilmesi gerekmektedir.

Modele Göre Yapılması Gereken İşlemler

Modemlerde reset atma işlemi internet firmasına ve modemine göre değişim göstermektedir. Ancak genellikle üzerinde reset yazan ve iğne ucu yada özel bir aparat ile basılabilen ve modemin arkasında olan bir tuştur. Bir ataç ucuyla basılabilen bu reset düğmesine bir kez basıldığı zaman modeme reset atmış oluruz ancak bu işlem Hard Reset işlemi değildir. Yalnızca modemi açmış ve kapatmış oluruz.

Modeme Hard Reset atmış olmak için belirtilen reset tuşuna en az 10 saniye basılı tutmalı ve
modemin ön kısmında bulunan ışıkların söndükten sonra tekrar yanmasına kadar bekledikten sonra bırakmalıyız. Bu işlemlerden sonra modemimize Hard Reset atmış oluruz. Her modemin kendine ait varsayılan modem şifreleri vardır ve marka ve modeline göre bu şifreler değişir. Bu şifrelere internet üzerinden ulaşmak mümkündür.

Modem Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Model seçiminde mutlaka kaliteli bir model tercih edilmelidir. Çünkü bağlantınızın kopmaması ve sağlıklı bir internet kullanımı için önemlidir. Günümüzde akıllı cep telefonları kullanıldığı için modeminizi kablosuz seçmeniz yararınıza olacaktır.

Bu sayede wifi de aktif olarak kullanabilirsiniz. Marka ve modellerin size sunduğu özellikleri iyi incelemeniz gerekir. Ayrıca basit kuruluma sahip olan modeller işinizi daha iyi yapmanıza yardımcı olur. Bu ayrıntılara dikkat ederek profesyonel bir modem satın alarak kullanım sağlayabilirsiniz.

Yorumlar

  1. modem seçiminde mutlaka kaliteli bir tercih yapmanız uzun süreli kullanım açısından da avantaj sağlar. O yüzden bilindim markaları ve servis ağı geniş olanları tercih etmelisiniz.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder