KUMKUAT (KAMKAT) MEYVESİ NEDİR VE KAMKAT MEYVESİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Merhabalar, bugün birçoğumuzun yeni yeni tanıştığı bir meyveyi sizler için konu edindim ve faydaları ile birlikte de dizayn ettim. Kumkuat meyvesi tıpkı portakal, limon ve mandalina gibi turunçgillerdendir. Ancak kumkuatı bu turunçgillerden ayıran en belirgin özelliği, kabuğuyla birlikte rahatlıkla tüketilebilir olmasıdır.
KUMKUAT (KAMKAT) MEYVESİ NEDİR VE KAMKAT MEYVESİNİN FAYDALARI NELERDİR?
Kumkuat meyvesinin tıpkı diğer turunçgiller gibi birçok faydası vardır. Bende kumkuatın bu faydalarını siz okuyucularımıza detay detay aktarabilmek için “Kumkuat (kamkat) meyvesi nedir ve kamkat meyvesinin faydaları nelerdir?” adlı başlığını, hazırladım ve yine sizler içinde anlatıma sunacağım. Şimdi dilerseniz anlatımıma kamkat meyvesinin faydaları ile devam etmek istiyorum.

Kamkat Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Kumkuat ortalama mandalinadan küçük ve hafif limonu andıran bir şekli, vardır. Evet, şekliyle limona benzeyen bu meyve, iyice olgunlaşınca da rengi portakalın rengini, anımsatır. Yani hafif ekşimsi tadıyla, tam bir turunçgillerdendir. Bu meyve dünyada en çok doğu Asya ve Çin’de yetiştirilmekte ve ülkemizde ise iklim koşulları olarak en çok Akdeniz ikliminde ve Rize’de yetiştirilmektedir.

Kumkuat turunçgillerden olması nedeniyle meyve olarak tüketilmesi dışında reçel, meze, marmelat ve kek tarzı yiyeceklerde de kullanılarak, tüketile de bilir. Evet, “Kumkuat (kamkat) meyvesi nedir ve kamkat meyvesinin faydaları nelerdir?” sorusunu yanıtlayacak olursak eğer, öncelikle şunu bildirmek isterim ki; kumkuatta diğer turunçgiller gibi tam bir C vitamini deposudur. Tabi bu sayede de bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve kumkuat C vitaminine fazlasıyla sahip olduğundan dolayı, bizi birçok hastalığa karşı da koruma altına alır. Kumkuat meyvesi, mide bulantısı, iştahsızlık ve hazımsızlık gibi şikâyetlerinizi de ortadan kaldırır. Yani bu meyve, tam anlamıyla sindirim sisteminin düzenli çalışmasına destek sağlıyor, diyebiliriz. Bunun dışında kumkuat meyvesini kabuğu ile birlikte tüketirseniz, kumkuat vücudunuzdaki enfeksiyonlarla daha güçlü bir şekilde savaşır ve sizi hastalıklara karşı daha güvenceli olarak, koruma altına alır.

Ayrıca kabuğu ile birlikte tüketilen kumkuat meyvesi, gün içerisinde sizin daha enerjik ve pozitif olmanıza da destek sağlar. İçerisinde bulundurduğu A, B1, B2 ve B3 vitaminleri sayesinde, sinir sisteminizi de güçlendirir. Bununla beraber kumkuat meyvesi, sindirim sistemine fazlasıyla destek sağladığı için güçlü idrar söktürücü bir etkisi de vardır. Sinir sistemini sağlıklı çalıştırdığı için stres, baş ağrısı ve uyku problemlerinizi de kısa sürede ortadan kaldıracaktır.

Yorumlar