KIŞ LASTİĞİ TAKMAK ZORUNLU MU?

Araç sahipleri, araçlarının marka ve modeli ne olursa olsun mutlaka araçlarda kullanılan lastiklerin seçimlerine dikkat etmeleri gerekir. Araç lastikleri araç ve yol güvenliğini artırırken aynı zamanda da trafik güvenliğini de artıran en büyük detaydır.  Araç sahipleri araçları için lastik seçimi yaparken ilk etapta konfor ve yakıt tasarrufunu düşünürler.
KIŞ LASTİĞİ TAKMAK ZORUNLU MU?
Bu düşünce doğru olsa da mevsimlerin ve lastiklerin de özellikleri göz ardı edilmemelidir.  Özellikle trafikte kazaların yoğun olduğu aylar kış aylarıdır. Bunun nedenleri yollarda buzlanma, ıslak zemin ve kar birikintileridir.

Yasa İle Belirlenmiştir

Tüm bu tehlikeleri düşünerek, araç sahipleri araçları için kış lastiği kullanmak zorundadır. Kış lastiği ülkemizde elbette isteğe bağlı bir tercih değildir. Bunun için yasal kurallar mevcuttur. Kış lastiği olmayan araçlar için ise birçok yasal yaptırımlar da mevcuttur.

Kış lastiği fiyatları da bu nedenle standartlara bağlanmıştır. Araç sahiplerinin unutmaması gereken konu ise araçların yola temas eden tek parçalarının lastik olduğudur. Bu nedenle yolların özelliğine göre kış ya da yaz lastikleri tercih edilmelidir.

Kaygan Zeminlere Uygun Lastikler

Yağışların bol olduğu aylarda araç kullanımı araç sahipleri için diğer günlere oranla daha zordur. Bunun nedeni ise, standart lastiklerin malzemesinin sert materyallerden üretiliyor olmasıdır. Kış lastikleri kaygan zeminler için uygundur. Bunun nedeni ise lastiklerin maddelerinin daha yumuşak malzemelerden yapılıyor olmasıdır. Bu nedenle yaz lastikleri ve kış lastiği fiyatları birbirinden farklıdır. Yağmurlu, karlı ve don olan günlerde seçilen lastik her zaman kış lastikleri olmalıdır. Kara yollarının yönetmeliklerine de uygun seçilmelidir, lastikler.

Kış lastiği fiyatları kış aylarında fazlalaşabilir.  Yol güvenliği açısından her zaman kanunlara uygun olarak seçilmelidir. Buda kış aylarında kış lastiklerinin kullanımının artması anlamına da gelecektir. Kış lastikleri araçların ömrünü de artırır. Güvenli bir sürüş imkanı için lastiğin önemi büyüktür. Direksiyon kontrolünün profesyonel olması lastik ile bağlantılıdır. Bunun için kış aylarında güvenli bir sürüş imkanı oluşturmak istiyorsanız mutlaka seçtiğiniz lastiğe dikkat etmelisiniz. Dört mevsime uygun lastik seçerek ekonomik olarak da bütçenize katkı da bulunabilirsiniz.

Yorumlar