KİLO VERME VE SABAH SPORU İLİŞKİSİ

Kime sorarsak soralım, sporun kilo verme üzerindeki olumlu etkisi üzerine bir şeyler söyler. Peki bu bilgiyi bildikleri halde insanlar neden uygulamaya geçmez? Çoğu insan bu soruyu: “Günlük iş temposundan kendime vakit ayıramıyorum.” şeklinde yanıtlar. Bu biraz da spordan kaçmak için ortaya atılan bir bahanedir diyebiliriz.
KİLO VERME VE SABAH SPORU İLİŞKİSİ
Çünkü ortalama bir işte çalışan bir insan düşünüldüğünde bir kişi gününün 8-10 saatini iş yerinde geçirir. Ortalama 7 saatlik(aslında yetişkinler için 5-6 saat yeterli) uykuyu da çıkarırsak insanın kendine ayıracağı 9 saati kalıyor. Yani aslında tempolu bir işte de çalışsak kendimize ayıracağımız bir hayli zamanımız oluyor.

Şimdi akıllarınızda “İşten sonra enerji mi kalıyor, çoluk çocuklarla kim ilgilenecek, ev işlerini kim yapacak” gibi sorular belirmiş olabilir. Bu da spora vakit ayırmama engel diyebilirsiniz. Bu noktada aslında yapılacak şey çok kolay. İşi nasıl kendi lehimize dönüştürebiliriz şimdi beraber ona bakalım.

Sabah Sporu Günümüzü Nasıl Etkiler?

Bilimsel araştırmalar ve uzmanlar bize hep şunu söyler: “Bir insan güne nasıl başlarsanız  gününüz öyle devam eder.” Hepimiz bunu bir şekilde hayatımızın bir döneminde duyduk. Peki güne spor yaparak başlarsak günümüz nasıl devam eder? Kabul edelim ki spor yapmaya başlamak işkence ama yaptıktan sonra aldığımız haz üst düzeyde.

Günlük hayat koşuşturması içinde sporu akşama bırakmak yerine bunu sabah yapsak kendimiz için sabah yapabileceğimiz en iyi şeyi yapmış oluyoruz aslında.  Sabah normal kalkış saatinden yarım saat önceye kuracağınız alarm ve daha sonrasında yapacağınız spor, sizi fit bir görünüme kavuşturmak için atacağınız en güzel adımdır. Aynı zamanda güne de güzel başlayacağınız için dolaylı olarak psikolojiniz de olumlu yönde etkilenecek ve insan ilişkilerinde de sporun faydasını göreceksiniz.

Neden Sabah Sporu?

Aç karna yapılacak olan sabah sporu daha kolay yağ yakmanızı ve bunun sonucunda istenen görünüme ulaşmanıza yardımcı olur. Bunun için kendinizi yormadan açık havadayapacağınız yarım saatlik bir yürüyüş ya da küçük setler halinde düzenlenen ve evde yapacağınız  squat çalışmaları, basit egzersizler sabah sporu için yeterlidir. Squat çalışmaları ve basit egzersiz hareketlerini bulacağınız çok başarılı youtube kanalları vardır.

Her çalışma herkese uygun olmadığı için kendinize uygun hareketleri bulup bu çalışmayı seçerek sporunuza başlayabilirsiniz. Kendinize uygun videoyu seçtikten sonra yapmanız gereken tek şey kendinize inanmak ve kararlı olmak. Gün geçtikçe vücudunuzda ve hayatınızda meydana gelecek değişimleri kendi gözünüzle görecek ve bu da sizi motive etmeye devam edecektir. Ertelemeyin, bir an önce kendiniz için mucizevi değişimin anahtarı olacak sabah sporuna başlayın!

Yorumlar