KEDİ MIRLAMASININ İNSAN SAĞLIĞINA FAYDALARI

Kediler dünyada en çok bakılan evcil hayvanlardır. Peki, oldukça sempatik olan bu hayvanlarla yaşamanın sağlığa olan faydalarını biliyor muydunuz? Kediler mutlu oldukları zaman mırıldar ve bu mırıltıların bilmediğimiz pek çok faydası vardır. Öyleyse ‘kedi mırlamasının insan sağlığına faydalarına’ gelin birlikte bakalım.
KEDİ MIRLAMASININ İNSAN SAĞLIĞINA FAYDALARI
Yapılan araştırmalara göre kedi mırlamasının en önemli işlevi, stresin önüne geçmesidir. Hayatın günlük koşuşturmacısı içerisinde sık sık maruz kaldığımız stres, kedi besleyen insanlarca daha kolay aşılıyor. Kedi mırlamasının insan üzerinde sakinleştirici bir etkisi vardır. Kedilerin mutlu olunca çıkardıkları bu ses, beynimizde mutluluk hormonları salgılanmasını sağlıyor. İnsanlara ben buradayım, yalnız değilsin mesajı veriyor.

Kediler yalnız olduklarında ne kadar neşeli olsalar da mırıldamazlar. Kedi mırıltısının frekansı 20 ile 50 hertz arasındadır. Düşük frekansta bir uğultu gibi olan bu ses insana anne karnını hatırlatır.  Kedilerin vücut ısıları bizden daha yüksektir. Buna ek olarak, mırıldadıkları zaman sevgi ve güven duyguları aşılarlar. Kedi mırıltısı kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlayan pek çok hormon salgılanmasını da yapıyor. Seratonin, prolaktin, oksitosin bu hormonlardan bazıları. Bu hormonsal değişimin son derece yararlı olduğu, yapılan bilimsel çalışmalarla ortaya konmuştur. Kedi mırlamasının insan sağlığına faydaları elbette bununla sınırlı değil.

Daha pek çok faydası bulunmakta. Örnek verecek olursak;  solunum güçlüğü semptomlarını azaltıyor. Kan basıncını düşürüyor. Kalp krizi riskini %40 azaltıyor. Kolesterolü düşürüyor. Felç riskini azaltıyor. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Kedi mırlamasındaki titreşimler, kemik sağlığının korunması için en uygun titreşimlerdir. Kedi mırlaması şişliklere de iyi gelebilmektedir. Kedi sahipleri daha az doktora gitme ihtiyacı hissediyor. Gördüğünüz gibi bu sevimli mırlamaların tahminlerimizin de ötesinde çok sayıda faydası bulunmakta. Tüm bunların yanı sıra yapılan araştırmalar, kedi sahiplerinin daha zeki, entellektüel ve sosyal yönden gelişmiş insanlar olduğunu ortaya koyuyor. Bir kedi ile beraber yaşamak empati yeteneğimizi de geliştirip, artırıyor. Kedilerin çocuklarımızın gelişimi üzerinde de pek çok olumlu etkileri bulunmaktadır.

Kedili evde büyüyen çocukların daha hassas, daha sevecen olduğu gözlemlenmiştir.  Siz bir kediyi okşadığınızda çıkardığı mırıltılarla, size ne kadar mutlu olduğunu gösterecektir. Bu mırıltıların kendinden ziyade bizim için olduğunu, hem bedensel olarak hem de psikolojik olarak ne kadar faydalı olduğunu bu makalemizde beraber inceledik. Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere sağlıcakla kalın.

Yorumlar