KABLO SEÇİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Enerji dünyanın hali hazırda tüm aktivitelerine yön veren merkezİ olmuş durumdadır. Zira üretilen her türlü makine mutlak bir enerji kaynağına ihtiyaç duymaktadır. Bu sadece makineler için değil insanlar için ya da hayvanlar hatta bitkiler için değişilmez bir gerçektir. Harekete ihtiyaç duyan her tür nesne mutlaka enerjiye ihtiyaç duymaktadır.
KABLO SEÇİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
Bu nedenle insanlık son yüz yılda makineleşme sayesinde enerjiye büsbütün bir ihtiyaç eğilimi göstermiştir. Modern insanın buhar enerjisi ile başlayan yolculuk elektrik enerjisi ile zirveye ulaşmıştır.

Tanım olarak baktığımızda enerji kablolarının en iç kısmında bakır ya da farklı alaşımlardan oluşan metal tel ve metal tel üzeri plastik kaplama dolgu malzemesi ve en dış kaplama olmak üzere bir yapıda olduğunu ve içinden elektrik aktarımını sağladığı görülmektedir. Bu nedenle enerji telleri içerdiği elektrik aktarım oranına göre yüksek gerilim kabloları ya da alçak gerilim kabloları gibi farklı tanımlar ile açıklanmaktadır.

Günümüzde ortalama 20 farklı amaca uygun kablo çeşidi bulunmaktadır. Zira her türlü kullanım için farklı içeriğe ve kalınlığa sahip kablolar üretilmiştir. Örnek ile açıklamak gerekirse ana elektrik telleri tek sarım kablolarken günlük olarak evlerimizde kullandığımız makineler ve elektrik tesisatı üç sarım kablolar ile hizmet vermektedir. Bunun nedeni evlerde kullanılan makinelerin farz nötr ve topraklama gibi üç farklı nedene sahip olmasıdır.

•    Farz kablosu içinden ana elektrik akımını geçiren ve makineye elektrik göndermek üzere genel olarak kahverengi kablo olarak bilinen kabloya verilen isimdir.

•    Nötr kablosu devreyi tamamlamak üzere makine çıkışı ve priz girişi arasında köprü vazifesi gören kabloya verilen isimdir.

•    Topraklama kablosu ise sistemde olası bir kaçak olması durumda sistemde kaçak olan enerjiyi toprak hattına ileterek makinenin yanmasını ve kullanıcının elektrik çarpmasına maruz kalmasını engellemektedir.

Enerji Kablolarının Kullanım Alanları

Günümüzde yüksek gerilim enerjilerine en çok organize sanayilerde limanlarda ve büyük üretim fabrikalarında ve ana elektrik aktarım tesislerinde rast gelmek mümkündür. Çünkü söz konusu tesislerde çalışan makineler hem yüksek gerilim kablolarına hem de yüksek voltajlı enerji ihtiyacı bulunmaktadır. Kablolarda voltaj yükseldikçe mutlak koşul ile bu denli yükselen voltaja uygun ebatlarda iç sarım telleri sunulmalıdır. Zira elektrik enerjisi kısa sürede yüksek ısı üreterek söz konusu kablonun erimesine ya da yanmasına dolayısı ile hem makinenin hem de sistemin büyük zarar görmesine neden olacaktır.

Elektrik enerjisi bu yönü ile bakıldığında hem hayati fayda sağlarken hem de ciddi tehlikeler oluşturabilmektedir. Tiplerine göre kablolara baktığımız da son dönemde yüksek hızlı internet aktarımı için üretilen fiber optik kablolar normal kablo mantığından farklı olarak içinde ana sarım teli bulunmayan kablolar olarak üretilmiştir. Fakat söz konusu kablolar sadece internet aktarımı için üretilmiştir.

Yorumlar