HANGİ AYDA HANGİ ÇİÇEK YETİŞİR: AYLARA GÖRE ÇİÇEKLER

Kâinatı yaratan, insanlara çok büyük nimetleri de yaratmış. Her türlü hava şartlarına göre çeşit çeşit çiçekleri insanlara sunmuş. Ülkemiz bu nimetlerden fazlası ile yararlanmaktadır. Yılın her ayında, çok çeşitli güzellikler olan çiçekleri, insanımıza sunmuştur. Bu çiçekler ev ya da açık havada yetişen çiçeklerdir. Evlerde, bahçelerde, dağlarda, ovalarda, her yerde aylara göre çiçekler yetişmektedir. Bu çiçek çeşitlerini aylara göre sıralamak gerekirse;
HANGİ AYDA HANGİ ÇİÇEK YETİŞİR: AYLARA GÖRE ÇİÇEKLER

Ocak Ayında Yetişen Çiçekler

Ametist çiçeği: ametist çiçeği evde yetişen bir çiçektir. Sıcak ve gölgeli yerleri sever.

Mavi gözlü bebek: bu çiçekte ametist çiçeği sıcak ve gölgeli yerleri sevmektedir.

Pelesenk çiçeği: Güneşli yerlere konulmalıdır. Hafif sıcak yerleri sever.

Tütün çiçeği: Tütün çiçeği, güneşli ya da yarıgölge ortamlarda ve herhangi bir tipteki, bir bahçe toprağında iyi yetişir, ev içerisine çok nefis koku yayar.

Unutmabeni çiçeği: Unutmabeni çiçeği, güneşli veya yarı gölge ortamlarda, nemli ve organik maddece zengin her tür toprak ta yetişir ve serin yerleri çok sever.

Camgüzeli çiçeği: Cam Güzelinin özellikle açık havayı sevmesi sebebi ile balkonlarda ve bahçelerde özellikle güneş alabilecek yerlerde yetişmesi mümkündür. Ev içinde adı üzere cam önünde bulunması uygundur.

Lobelya Çiçeği: her türlü güneş ışığını sever, her türlü toprakta yetişir.

Hercai menekşe: Fazla su isteği olmayan bir çiçektir, pencere önünde, balkonlarda yetiştirebilirsiniz. Begonya çiçeği: Begonya çiçeği gölge veya yarı gölge ortamlarda yetişir. Güneş ihtiyacı fazla yoktur.

Özellikle sabah güneşinden hoşlanır. Normal bir sulama gerekir. Bu çiçekler ocak ayında evlerimizi veya bahçelerimizi süsleyen çiçeklerdir.

Şubat Ayında Yetişen Çiçekler

Şubat ayında yetişen çiçekler menekşe ve güllerdir. Bu ayda güller genellikle seralarda veya ev içinde, saksıda yetişebilir. Şubat ayı genelde soğuk olmaktadır. Bu gül ve menekşe sevgililer günü hediyesi olarak sevgililer arasında hediye edilir.

Mart Ayında Yetişen Çiçekler

Mart ayı, baharın başlangıcı olarak sayılmaktadır. Bu nedenle mart ayında çok çeşitli çiçekler yetişmektedir ve çiçek çeşitleri de çoğalmaktadır. Mart ayında bulunan çiçek çeşitleri, kısaca şu şekildedir; Peygamber çiçeği, gayret çiçeği, floş çiçeği, kadife çiçeği, latin çiçeği, pembe-beyaz karanfildir. Çan çiçeği, mavi iğne çiçeği, papatya, lavanta, kurt çiçeği, rüzgâr çiçeği, gül, beyaz koni çiçeği, civanperçemi, , sarıpapatya, defne, çiğdem, nergis, glayöl, sümbül, iris, zambak, lale gibi çiçekler ve daha fazlası, mart ayı çiçekleri sınıfında yer almaktadır.

Nisan Ayında Yetişen Çiçekler

Nisan ayı, baharın ortaları olmakta ve ilkbaharı tamamen hissettirmektedir. Bu ay da soğuk havayı sevmeyen çiçekler, kendini göstermeye başlar. Bu ayda yetişen çiçekleri sıralayacak olursak; Papatya, can alıcı sarı ve beyaz renkleri ile çevremizi kuşatmaktadır. Kırları ve bahçeleri süsleyen papatyayı toplayıp kurutarak, kış aylarında çay olarak kullanabiliriz.

Aslanağzı çiçeği, nisan ayı ortalarında açmaya başlar, mor, sarı ve kırmızı renkleri vardır. Ateş çiçeği de aslanağzı gibi nisan ortalarında açar ve nisan sonlarına doğru, ateş kırmızısı rengine bürünerek, güzel bir görüntü verir. Nisan ayı çiçeklerinden biri de begonyadır. Begonya ılık ve hafif gölge ortamları sever ve yetişir. Yine bu ayda çevremizi ve saksılarımızı süsleyen bir çiçekte hercai menekşe çiçeğidir. Bu çiçekte güneşi fazla sevmez. Serin ortamda yaz sonuna kadar çiçek açar.  

Mayıs Ayında Yetişen Çiçekler

Mayıs ayı çiçeklerinde genellikle beyaz hâkimdir. Mayıs ayı artık ilkbaharın tamamen kendini hissettirdiği ve yaza hazırladığı bir ay olarak, tüm çiçeklerin açtığı bir aydır. Mayıs ayında en başta açan çiçeklerden biri olan, müge çiçeğidir. Diğer bir adı da inci çiçeğidir. Çiçekleri, çan şeklindedir ve çok hoş bir kokuya sahiptir. Parfüm yapımında da kullanılmaktadır. Ağaç gölgeleri ve nemli yerlerde yetişir. Bunun dışında mayıs ayında bulunan çiçekler olarak, hanımeli çiçeği, maviş çiçeği, alisyum ve ezan çiçeği gibi çiçekler dikkatimizi çekmektedir.

Haziran Ayında Yetişen Çiçekler

Sıcakların başladığı ve yaz sıcaklarının kendisini hissettirdiği ay olan haziran ayında yetişen çiçekler, gül, ortanca, sardunya, petunya, açelya ve kadife çiçeğidir. Haziran ayı için en uygun çiçek güzel ve kıymetli bir bitki olan ve hoş kokusuyla herkes tarafından sevilen gül olmaktadır. Dünyanın her yerinde, yaygın olarak yetiştirilen ortanca çiçeği de haziran ayında yetişen gözde yaz çiçekleri arasında yer alır.

Temmuz Ayında Yetişen Çiçekler

Temmuz ayında yetişen çiçeklerin başında Hezaren; düğünçiçeği yer almaktadır. Hezaren uçuk pembe, mor ve beyaz renklerden oluşmaktadır. Nemli ve çok güneş alan ortamları severler. Çok rüzgârlı ortamları sevmezler. Üç yüze yakın çeşidi bulunur. Hezaren çiçeği, iki metre kadar uzayabilir.

Yorumlar